Interesujesz się nowoczesną produkcją malin, nie wiesz jak rozwijać tą produkcję w swoim gospodarstwie lub szukasz pomysłów na produkcję lepszej jakości owoców oraz chcesz nawiązać kontakty handlowe z odbiorcami tych owoców! To wszystko w jednym miejscu na I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024 już w dniach 27-28 listopada w Ożarowie Mazowieckim. Zapraszamy serdecznie na niezwykłą konferencję, poświęconą innowacjom i wyzwaniom w branży jagodowej!
To wydarzenie jest idealną okazją do poszerzenia wiedzy, nawiązania cennych kontaktów oraz poznania najnowszych trendów w uprawie malin. Razem stwórzmy lepsze jutro dla branży jagodowej! Konferencja odbywa się w nowoczesnym centrum hotelowo-konferencyjnym w Hotelu Mazurkas (****).
Jesteś ciekawy programu – krótki opis tego co czeka producentów malin drugiego dnia Konferencji znajdziecie poniżej. Osoby zainteresowanie pierwszym dniem więcej informacji znajdą klikając w link: „Truskawka na Berry Forum 2024 – co dla Was przygotowaliśmy”.
Cz. I – AGROTECHNIKA
9.15–9.45 – Hity malinowego projektu: ochrona malin z bezpiecznym poziomem pozostałości
Wykład dr Pawła Krawca z Horti Team skupi się na kluczowych aspektach ochrony malin. Uczestnicy dowiedzą się, jakie tradycyjne zabiegi ochronne są nadal skuteczne, jak wprowadzać ochronę biologiczną oraz jak stosować alternatywne metody, minimalizując poziom pozostałości substancji aktywnych w owocach. Dr P. Krawiec podzieli się również najnowszymi badaniami i własnymi, praktycznymi obserwacjami.
9.45–10.25 – Zarządzanie pożywką a jakość owoców
Dennis Wilson z Delphy przypomni uczestnikom, jak kluczowe jest odpowiednie zarządzanie pożywką w kontekście wzrostu malin oraz jakości owoców. Poruszy kwestie związane z bilansem składników odżywczych, monitorowaniem pH oraz ich wpływem na smak i trwałość malin. D. Wilson w swojej prezentacji uwzględni również innowacyjne technologie wspomagające ten proces.
10.25–10.45 – Praktycznie o tym, jak przygotować dobrą pożywkę
Andrzej Miąsko z ICL przedstawi metody przygotowania pożywek, które są nie tylko skuteczne, ale również proste i ekonomiczne. Uczestnicy dowiedzą się, jak zbalansować składniki odżywcze oraz jak efektywnie wykorzystać podawane składniki pokarmowe w zbudowaniu odpowiedniej jakości plonu.
10.45–11.05 – Na pojedynczy czy podwójny zbiór
Damian Gaik i Dariusz Daniłkiewicz z Agronom Plants zainicjują dyskusję na temat strategii zbiorów malin. Prezentując zalety i wady obu podejść, przedstawiają praktyczne doświadczenia z zakresu tych systemów uprawy malin w połączeniu z wykorzystaniem do tej uprawy najnowszych, aktualnie rekomendowanych do uprawy odmian maliny.
11.05–11.15 – Dyskusja i podsumowanie
Krótka sesja dyskusyjna, poświęcona będzie wymianie pomysłów i refleksji na temat prezentowanych treści.
11.15–12.10 – Przerwa kawowa
Czas na networking oraz wymianę doświadczeń przy filiżance kawy z możliwością odwiedzenia firm prezentujących swoje rozwiązania do uprawy owoców jagodowych.
Cz. II – TRENDY W PRODUKCJI
12.10–12.40 – Wyzwania i trendy w uprawach bezglebowych
Krzysztof Żabówka z Fall Creek przedstawi ewolucję upraw bezglebowych, ich zalety oraz pułapki. Uczestnicy poznają nowinki dotyczące systemów hydroponicznych oraz ich wpływ na jakość owoców. Ta prezentacje będzie również przedstawiała trendy i kierunki jakimi należy podążać uprawiając maliny w substratach.
12.40–13.00 – Rola produktów na bazie węgla brunatnego w uprawie malin
Radosław Łaźny z Plon Expert opowie o innowacyjnych produktach z węgla brunatnego i ich zastosowaniach w uprawach malin, podkreślając ich wpływ na zdrowie gleby oraz plon.
13.00–13.20 – Biologiczne i konwencjonalne metody zwalczania szkodników
Tomasz Domański i Wojciech Niemiec z Agrosimex podzielą się skutecznymi metodami walki z takimi szkodnikami jak np. przędziorki czy muszka plamoskrzydła, konfrontując je z nowymi trendami w biologicznej ochronie roślin.
13.20–13.40 – Kto będzie pracował przy zbiorze owoców. Zarządzanie pracą i pracownikami
Wiesław Brzozowy z Fieldstone poruszy temat zarządzania pracownikami w obliczu wyzwań sezonowych. Dyskusja skoncentruje się na rekrutacji, szkoleniu oraz utrzymywaniu wydajności pracy.
13.40–13.50 – Dyskusja i podsumowanie
Przegląd tematów poruszanych w bloku, zachęta do aktywnej dyskusji na temat napotkanych wyzwań.
13.50–15.00 – Przerwa obiadowa (w formie bufetu szwedzkiego z bogatym menu serwowanym przez Hotel Mazurkas) to czas na lunch i kolejne rozmowy w mniej formalnej atmosferze.
Cz. III – WYZWANIA i HODOWLA
15.00–15.30 – Dlaczego maliny się kruszą i są niekształtne
Dariusz Faryniarz z Delphy omówi główne przyczyny problemów z jakością malin, takich jak kruszenie i deformacje owoców. Uczestnicy będą mieli okazję poznać praktyczne wskazówki oraz obserwacje, które pomogą poprawić jakości zbiorów i zwiększyć rentowność produkcji.
15.30–15.50 – Na co zwracać uwagę przy eksporcie truskawek i malin
Jędrzej Lubicz z Frutania (Niemcy) podzieli się kluczowymi kryteriami dotyczącymi produkcji owoców, które mogą wpłynąć na osiągnięcie sukcesu na rynkach zagranicznych. Dzięki jego wskazówkom uczestnicy będą mogli lepiej przygotować swoje produkty zgodnie z oczekiwaniami zagranicznych odbiorców.
DEBATA
15.50–16.10 – Hodowla malin na świecie
W tej sesji dr Agnieszka Orzeł, uznany hodowca i autorka 28 polskich odmian malin i jeżyn, zaprezentuje globalny obraz hodowli malin. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać jej przemyśleń na temat trendów w hodowli oraz innowacji w tej dziedzinie, a także dowiedzieć się o najnowszych odmianach maliny wprowadzanych do produkcji w Europie.
16.10–17.10 – Wymagania stawiane nowym odmianom malin
Eksperci z różnych zakątków Europy spotkają się, by omówić wymagania dotyczące nowych odmian malin. W rozmowie będą uczestniczyć hodowcy i producenci owoców:
– Dr Agnieszka Orzeł (Polska)
– Nico de Groot (Advanced Berry Breeding, Holandia)
– Alessandro Gualandi (G-Berries, Włochy)
– Paweł Dąbrowski (Grupa Agronom, Polska)
W trakcie tej debaty, uczestnicy dowiedzą się, jakie cechy są teraz najbardziej pożądane w nowych odmianach, na jakie odmiany można liczyć w najbliższym czasie i czy warto postawić na ich uprawę w swoich gospodarstwach.
17.10–17.20 – Dyskusja i podsumowanie
Na zakończenie konferencji uczestnicy będą mieli szansę na otwartą dyskusję, podsumowanie najważniejszych tematów i wymianę refleksji na temat przyszłości branży.
—
Berry Forum 2024 będzie doskonałą okazją do poszerzenia horyzontów, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów w gronie pasjonatów i ekspertów branży owocowej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej wyjątkowej konferencji, która z pewnością przyniesie wartość dodaną każdemu uczestnikowi!