Jeśli uprawa wczesnych truskawek to w pojedynczych tunelach typu gotyckiego. Jeśli wczesne truskawki – to tylko ‘Flair’. Jak powinna być prowadzona taka uprawa, można było się przekonać podczas spotkania jakie 15 maja odbyło się w gospodarstwie Rafała Popławskiego. Jego organizatorami były firmy Haygrove i Flevoplant.

Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Rafała Popławskiego w miejscowości Wychodźc (gmina Czerwińsk nad Wisłą), gdzie truskawki uprawiane są na łącznym areale 15 ha. Z roku na rok rośnie powierzchni upraw realizowanych pod osłonami w tunelach Haygrove. W tym roku posadzono w nich wczesną odmianę ‘Flair’, zarówno w tunelach pojedynczych jak też obiekcie zblokowanym. Ponadto ‘Flair’ uprawiany jest w okrytym gruncie, gdzie rośliny na okres zimy przykrywane są agrowłókniną. Łączny areał uprawy tej odmiany wynosi w tym roku 4 ha.

 

W tunelach zblokowanych …

Zbigniew Pisarek z Flevoplant, zwracał uwagę, że odmiana Flair powinno się sadzić na glebach odkażonych, na których rośnie najlepiej. Jest wrażliwa na herbicydy, dlatego najlepiej jest ją uprawiać na wyściółkowanych zagonach. Rośliny są też wymagające w czasie uprawy, nie tolerują zbyt wysokiej wilgotności gleby, ale tez wymagają optymalnego nawodnienia do wydania dobrego plonu. Dotyczy to zwłaszcza takiego systemu uprawy na jaki w tym roku zdecydował się gospodarz spotkania – Rafał Popławski. Odmianę ‘Flair’ posadził w tunelu zblokowanym na zagonach już w lutym, korzystając z sadzonek A+. Cel – uzyskanie jak najwyższego plonu w pierwszym roku uprawy i jej likwidacja tuż po zbiorach (w tym samym miejscu mają być sadzone jeszcze odmiany powtarzające owocowanie). Sadzonki A+, jak przypomniał Zbigniew Pisarek, są na tyle rozbudowane, że zapewniają uzyskanie plonu w krótkim czasie po posadzeniu, z rośliny około 3-5 kwiatostanów. Udało się to uzyskać w nasadzeniu Pana Rafał, gdzie podczas spotkania Flair był już w owocowaniu. Przedstawiciel firmy Flevoplant, zwracał uwagę, że rośliny z sadzonek A+, w pierwszym momencie od wysadzenia skupione są na owocowaniu i nie tworzą silnego systemu korzeniowego. Zaczyna on rosnąć dopiero po zebraniu owoców, kiedy rośliny są już odciążone po owocowaniu. Dlatego z powodzeniem można je zostawić na kolejny rok uprawy.

Jak przypomniał Marek Jamry z Haygrove, tunele zblokowane to przede wszystkim maksymalne wykorzystanie powierzchni pola. Tunele tego typu dają w początkowym okresie zabezpieczenie przed niskimi temperaturami, ale przede wszystkim w okresie lata – przed nadmiernym nasłonecznieniem, opadami deszczu i wiatrem. Są więc szczególnie polecane do upraw przedłużonych z odmianami powtarzającymi owocowanie. Firma Haygrove oferuje również maszyny do formowania zagonów. Przy uprawie wczesnych truskawek zagony nie powinny być zbyt wysokie – im zagon będzie niższy tym większy wpływ na wczesność zbiorów.

O swojej uprawie opowiadał Rafał Popławski
O swojej uprawie opowiadał Rafał Popławski
Zbigniew Pisarek opowiadał o odmianie ‘Flair’
Zbigniew Pisarek opowiadał o odmianie ‘Flair’

 

 … i w gotyckich

Najlepszy efekt przyśpieszenia zbiorów uzyskuje się uprawiając truskawki w tunelach pojedynczych typu gotyckiego, przykrytych folią transparentną, która przepuszcza dużo światła do wnętrza tunelu i powoduje ich szybkie nagrzewanie. W gospodarstwie Rafała Popławskiego postawiono tunele tego typu o szerokości nawy 5 m i 2,8 m wysokości w szczycie. Kształt gotycki takich konstrukcji pozwala pozostawiać folię na konstrukcji na okres zimy, czy też wcześnie ją rozłożyć na konstrukcji – w przypadku upraw wczesnych powinno się to zrobić najpóźniej w lutym. Tunele gotyckie mają dużo mocniejszą konstrukcję niż tunele zblokowane, ale wymagają też dobrego zabezpieczenia przed wiatrem, przy użyciu odciągów od strony wietrznej.

scorpion-topas-truskawka_V2

W takich tunelach właśnie uprawia odmianę ‘Flair’. Rośliny sadzono na odkażoną glebę, na podwyższonych zagonach gdzie sadzone są dwa rzędy roślin. Sadzono je w sierpniu ubiegłego roku korzystając z sadzonek frigo plug. Już jesienią w październiku rośliny zostały dodatkowo okryte agrowłókniną. Celem tak wczesnego przykrycia było zapewnienie jesienią jak najlepszych warunków do inicjacji jak największej liczby pąków kwiatowych. Na początku lutego tunele zostały już zamknięte folią. W tym roku, jak podkreślał Rafał Popławski warunki nie były zbyt korzystne dla wzrostu wczesnych truskawek, ponieważ generalnie marzec i kwiecień były miesiącami z małą ilością światła. Dlatego choć było zimno tunele były wietrzone. Ponadto konieczne było już we wczesnych etapach wzrostu ochrona przed szara pleśnią, która to choroba atakowała same rośliny. Mimo wszystko udało się uzyskać oczekiwany wczesny zbiór owoców – zbiory ‘Flaira’ rozpoczęto 10 maja. Jak informował gospodarz spotkania ‘Flair’ stał się już na tyle popularną odmianą na rynku, że jest rozpoznawalny i poszukiwany przez odbiorców. Dlatego Pan Rafał chce w kolejnych latach zwiększyć jeszcze areał uprawy tej odmiany, jak również wprowadzać technologie, które pozwolą zapewnić podaż owoców tej odmiany przez możliwie długi okres czasu (w tym opóźniać zbiory). Jest przy tym zadowolony z plenności tej odmiany, gdzie jak zapewniał na przestrzeni ostatnich kilku lat, średni plon jaki uszykuje, to około 30 t/ha.

Rafał Popławki i Zbigniew Pisarek prezentują truskawki odmiany ‘Flair’, przygotowane już do sprzedaży
Rafał Popławki i Zbigniew Pisarek prezentują truskawki odmiany ‘Flair’, przygotowane już do sprzedaży
Flair to bardzo dobra jakość wczesnych truskawek
Flair to bardzo dobra jakość wczesnych truskawek

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here