Zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych lub błędów w agrotechnice – Komunikat XVI dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 25.05.2015

Wyjątkowo niesprzyjające warunki termiczne bieżącej wiosny (chłody, częste przymrozki) sprawiają, iż na licznych plantacjach truskawki gruntowej obserwuje się istotne spowolnienie lub nawet całkowite zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Zjawisko to jest szczególnie widoczne na plantacjach odmian wywodzących się z cieplejszych stref klimatycznych.

Najlepszym przykładem są odmiany truskawki powtarzającej wywodzące się z Kalifornii, u których w bieżącym sezonie obserwuje się nietypowe spowolnienie wzrostu i rozwoju.

W przypadku zaobserwowania spowolnienia wzrostu i rozwoju u odmian o wysokich wymaganiach termicznych, należy zmniejszyć dawki oraz częstotliwość nawożenia stosowanego w formie fertygacji, gdyż rośliny wolniej rosnąc nie są w stanie wykorzystać dostarczanych składników pokarmowych. Stosowanie w takiej sytuacji standardowego programu fertygacji może doprowadzić okresowo do nadmiernej kumulacji jonów w ryzosferze (skokowy wzrost EC), w wyniku czego może wystąpić uszkodzenie włośników korzeniowych.

Spowolnienie wzrostu i rozwoju roślin może być również spowodowane błędami w agrotechnice, takimi jak:

– niewłaściwe zastosowanie herbicydów (źle dobrany rodzaj substancji lub dawka),

– błędy w nawożeniu,

– zbyt intensywne nawadnianie skutkujące uszkodzeniem systemu korzeniowego roślin w wyniku niedotlenienia (tzw. zalaniem).

Zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin spowodowane niewłaściwym zastosowaniem herbicydu

(…)

 Spowolnienie wzrostu i rozwoju roślin może się wiązać z częściowym uszkodzeniem systemu korzeniowego, które objawia się brązowieniem i obumieraniem włośników lub nawet korzeni głównych (fot. 4). Aby potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie takiego zjawiska należy przeprowadzić ocenę stanu systemu korzeniowego u kilku/kilkunastu roślin o najsłabszej kondycji.

Jeżeli podczas lustracji zostanie stwierdzone uszkodzenie systemu korzeniowego, należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę oraz zastosować zabiegi intensyfikujące rozwój życia glebowego oraz stymulujące regeneracje sytemu korzeniowego (…).

Brązowienie korzeni świadczy o ich uszkodzeniu


Poprzedni artykułMalinowe Factory II – początek
Następny artykułWażne dla branży sokowniczej (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj