Zwalczanie szkodników truskawki przed kwitnieniem




Okres poprzedzający kwitnienie to czas efektywnego zwalczania groźnych dla truskawek szkodników m.in. roztoczy i przędziorków. Przystępując do ich zwalczania należy pamiętać o tendencjach do ograniczania poziomów pozostałości substancji aktywnych w owocach czy też ich liczby. Wymogi te cały czas się nasilają. Dlatego ważne jest umiejętne prowadzenie konwencjonalnej ochrony chemicznej. Warto wspierać ją nowymi na rynku bioinsektycydami czy też biofungicydami.

Czas przed kwitnieniem truskawek to optymalny moment do zwalczania roztoczy. O zwalczaniu tych szkodników przy wykorzystaniu tradycyjnych rozwiązań, ale również bioakarycydów informuje Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex. Przedsiębiorstwo to włączyło się w projekt „Truskawkowe Inspiracje 2021” realizowany w gospodarstwie „Kozacka Truskawka”.

Ta specjalistka ciekawe informacje prezentuje również w kontekście zwalczania roztocza truskawkowca podając zalecenia zwalczania tego szkodnika oraz optymalny termin wykonania zabiegów. Okres przed kwitnieniem to również dobry czas na włączenie do zabiegów produktów krzemowych. W ofercie firmy Agrosimex z tej grupy nawozów jest ASX Krzem Plus, które zwiększają naturalną odporność roślin na przędziorki.

W uprawach pod osłonami do zwalczania wciornastków, mszyc i gąsienic motyli, można wykorzystać również produkty działające na te szkodniki mechanicznie np. Next Pro czy K-PAK oraz repelentnie. Jednym z takich rozwiązań jest np. Azatin, którego substancja aktywna jest pobierana przez roślinę, przemieszczając się np. z wierzchniej strony liścia na dolną, co zwiększa skuteczność zwalczania szkodników. Produkty tego typu powinny być stosowane prewencyjnie. Decydując się na Azatin warto zastosować go w blokach np. trzy zabiegi co około 10 dni w celu uzyskania optymalnego efektu.

Wartym uwagi produktem jest również Limocide, który jest fungicydem, akarycydem i zoocydem w jednym. W uprawie truskawek zwalcza m.in. mączniaka i wciornastki, przy okazji ogranicza również mszyce. Warto wiedzieć jak stosować ten produkt, aby uzyskać jego najlepszą efektywność, o czym więcej i nie tylko w materiale filmowym.

W ofercie firmy Agrosimex, pojawił się również produkt do zaszczepienia gleby lub substratu uprawowego grzybem Trichoderma asperellum. Umiejętnie zastosowany pozwala ograniczyć porażenie truskawek przez wiele gatunków patogenów chorobotwórczych występujących w glebie. Produktem zawierającym te grzyby jest Xilon WP, który zastosowany w uprawie truskawek lub innych roślin jagodowych poprawia kondycję gleby. Produkt ten powinien być aplikowany kilka razy w sezonie, poprzez fertygację lub opryskiwanie nim gleby – informuje B. Błaszczyńska.







Poprzedni artykułKwieciak malinowiec już nie straszny
Następny artykułJuż dziś – VIII Konferencja Truskawkowa online w ramach TSW2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj