Znane i nowe odmiany borówek w projekcie Borówkowe Factory


Projekt Borówkowe Factory nabiera tempa. Jego stworzenie nie byłoby możliwe bez sadzonek borówek. Szkółkami, które je dostarczyły są m.in. Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka oraz Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz, które wchodzą w skład grupy In-vitro Kusibab.

Czym zajmuje się gospodarstwo?

Podmiot zlokalizowany w małopolskiej miejscowości Prandocin-Iły specjalizuje się w produkcji sadzonek borówek, choć w ofercie są młode rośliny innych jeszcze gatunków. W lipcu gospodarstwo obchodzić będzie jubileusz 15-lecia funkcjonowania. Od samego początku produkujemy borówkę. Najważniejszym produktem są sadzonki tego gatunku w doniczkach o pojemnościach: 1,5 l i 2,0 l. W ofercie są takie odmiany jak m.in. ‘Early Blue’, ‘Spartan’, ‘Bluecrop’, ‘Patriot’, ‘Chandler’ czy odmiany prawnie chronione jak: ‘DraperPBR’, ‘LibertyPBR’, ‘AuroraPBR’, ‘CalypsoPBR’. Nasza oferta w tym sezonie powiększy się jesienią o rośliny odmian ‘Megas BluePBR’ i ‘TitaniumPBR – informuje Marcin Wyka.

Podkreśla, że pryncypalną zasadą, która przyświeca właścicielom i pracownikom gospodarstwa w codziennej pracy jest troska o jakość oferowanych roślin. Sadzonki są wyrównane, z dużą liczbą krótkopędów. Oferowanie takich roślin przekłada się na szybkość wejścia roślin na plantacji towarowej w pełnię owocowania i ułatwia formowanie krzewów od momentu posadzenia nowych roślin.

Uczestnictwo w Borówkowym Factory

Przemyślane ułożenie kwater ułatwia zarządzanie realizowanymi uprawami w tym gospodarstwie

Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka uczestniczy w projekcie Borówkowe Factory. Na potrzeby projektu realizowanego w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach na Lubelszczyźnie szkółka dostarczyła sadzonki odmian ‘Chandler’, ‘Bluecrop’, ‘LibertyPBR’, ‘AuroraPBR’, a odmianę ‘Duke’ dostarczyło Gospodarstwo Waganowice wchodzące w skład grupy In-vitro Kusibab. Dla nas to dobra szansa na porównanie znanych i sprawdzonych odmian z nowszymi, a nawet najnowszymi, które dopiero wchodzą do towarowej uprawy. Zamierzamy uważnie śledzić to jak wszystkie rośliny poradzą sobie w projekcie, jaki będzie ich wzrost i plonowanie – wyjaśnia motywy przystąpienia do projektu M. Wyka. Informuje także o rozszerzeniu katalogu oferowanych sadzonek o sadzonki kwalifikowane, który to system wprowadza wraz wraz z grupą in-vitro Kusibab jako pierwsze w Polsce podmioty oferujące sadzonki borówek. To ważne dla osób starających się o uzyskanie pomocy finansowej z różnego rodzaju projektów np. PROW.

Pełna wypowiedź szkółkarza zarejestrowana została w poniższym materiale filmowym:

Poprzedni artykułCeny truskawek w połowie maja na dobrym poziomie
Następny artykułCzy amerykański mączniak agrestu będzie problemem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj