Zbudować właściwy potencjał plonotwórczy gleby

default
W ramach projektu Malinowe Factory zaglądamy w głąb gleby, w celu zdobycia wiedzy o tym co się w niej znajduje oraz jak poprawić jej właściwości. Oceniamy rozwiązania, które trwale poprawią jakość gleby. Dotyczy to zwiększenia w niej życia biologicznego, zniszczenia podeszwy płużnej, lepszego wykorzystania zgromadzonych w profilu glebowym składników pokarmowych. Oceniane rozwiązania mają również pomoc zbudować silny system korzeniowy roślin, a tym samy zwiększyć ich odporność np. na suszę. 

Informacje o tym jak poprawić te parametry przedstawia Samuel Marquet z firmy Gaïago. To francuskie przedsiębiorstwo działa w 12 krajach w Europie. Głównym celem oferowanych przez Gaïago rozwiązań jest rewitalizacja gleby.

Żyzność gleby stanowi podstawowy kapitał gospodarstwa i to od niego zależy jak będą rosły i plonowały uprawiane na danym stanowisku rośliny – informował Samuel Marquet

W glebie wyróżnia się kilka rodzajów żyzności: chemiczną, fizyczną, hydrologiczną i biologiczną. Zadaniem plantatora jest jest praca nad tymi czterema typami żyzności gleby i ich ulepszenie. 

Celem rozwiązań oferowanych przez Gaïago jest zwrócenie szczególnej uwagi na żyzność biologiczną. Jak wiadomo w glebie znajduje się wiele substancji organicznych, które z trudnością przekształcają się w próchnicę. Często również na wielu stanowiskach występuje podeszwa płużna. Dokonując oceny profilu glebowego można dostrzec te i wiele innych elementów. Widać również, gdzie i w jakiej części profilu glebowego znajduje się warstwa próchniczna i gdzie rozwija się system korzeniowy. Niestety, często korzenie umiejscowione są tylko w górnej warstwie (około 30 cm) gleby. W takiej sytuacji warto wprowadzić rozwiązania, które pozwolą zmienić tą sytuację. Dzięki temu nie tylko zbudujemy silny system korzeniowy, który zapewni lepszą dostępność do zalegających w głębi gleby składników pokarmowych, ale również do wody. 

Jednym z rozwiązań pozwalających przywrócić naturalną równowagę biologiczną gleby jest zastosowanie produktu Nutrigeo. Dzięki czemu zwiększa się ilość i jakość materii organicznej w glebie. Co pobudza aktywność grzybów w glebie, rozluźnia strukturę gleby, poprawia przyswajalność składników pokarmowych w glebie.

O tym dlaczego warto dbać i jak dbać o równowagę biologiczną w glebie dowiecie się z materiału filmowego: Poprzedni artykułKombajnowy zbiór borówki
Następny artykułEfektowe i sprawdzone rozwiązania w uprawie malin – z doświadczeń do praktyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj