Rzeczywistość branży borówkowej w Polsce sprawia, że coraz większa liczba plantatorów interesuje się mechanicznym zbiorem borówek. Rosną koszty pracy, co w okresach wysokiej podaży owoców, a więc w czasie niskich stawek za nie, stawia rentowność prowadzonych działań pod znakiem zapytania. Jedną z maszyn zaprezentowanych na pokazach na plantacji Boko w Brzeskiej Woli 19 lipca był kombajn Jagoda 300. Informacji na temat tej maszyny oraz prowadzonej przez nią zbioru owoców udzieliła Magdalena Placek z firmy Jagoda JPS.

Zbiór mechaniczny – czy to konieczność?

Chyba jeszcze nie, choć coraz większa grupa plantatorów rozważa jego wprowadzenie. Miałem okazję porozmawiać nieoficjalnie z kilkoma producentami borówek, którzy przyjechali na pokazy na Mazowsze. Wspólnym problemem jaki zgłaszali jest nie tylko trudność w zatrudnieniu wystarczającej liczby pracowników, ale i ich rosnące oczekiwania finansowe przy jednoczesnym, widocznym w wielu przypadkach, słabnącym zaangażowaniem w realizację powierzanych obowiązków. Nie wszyscy plantatorzy myślą zaś o kombajnie jako o podstawowym instrumencie prowadzenia zbioru. Część z nich interesuje się wdrożeniem takiego środka jedynie jako elementu borówkowych żniw. W takich przypadkach pierwszy zbiór lub pierwsze dwa zbiory prowadzone byłyby ręcznie, a sukcesywne  „doczyszczenie” kwater z poszczególnymi odmianami realizowane zostałoby maszynowo.

Istotną kwestią, której w przeszłości najczęściej nie brano pod uwagę, jest odpowiednie założenie i przygotowanie plantacji. Przede wszystkim, jeżeli zbiór kombajnowy ma być efektywny, to krzewy powinny być posadzone na wzniesionych zagonach i wyprowadzone wąsko u podstawy. Dzięki temu możliwe jest ustawienie łusek zbierających pod kątem ograniczającym uszkadzanie opadających owoców przy jednoczesnym szczelnym zamknięciu podłogi maszyny wokół pędów, co ogranicza straty do absolutnego minimum. Równie istotne są inne parametry plantacji, jak szerokość międzyrzędzi, uwroci czy dysponowanie ciągnikiem o wystarczającej mocy do pracy z kombajnem o czym dowiecie się z materiału filmowego:

MASZ PYTANIE? ZAPRASZAMY DO KONTAKTU z przedstawicielami firmy Jagoda JPS:








Poprzedni artykułSerbowie niezadowoleni z cen malin, grożą wstrzymaniem zbiorów, plony też niższe
Następny artykułZbudować właściwy potencjał plonotwórczy gleby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj