Nie trzeba nawet mocno szukać, Na wielu plantacjach truskawek masowo zaczęła się pojawiać szara pleśń i antraknoza. Trochę miejscami popadało, w obrębie krzewów dłużej utrzymuje się wilgoć i widać tego skutki. Spora część owoców została zniszczona. Dodatkowo na wielu plantacjach dają o sobie znać wciornastki. Czy warto zatem jeszcze chronić truskawki?

Wszystko zależy w jakim etapie zbiorów jesteśmy. Tam gdzie kończą się już zbiory truskawek i na krzewach pozostały pojedyncze owoce, zabiegi ochrony nie mają już sensu. Jest jeszcze wiele takich plantacji gdzie zebrano dopiero połowę owoców, kolejne cały czas dorastają i tu na pewno konieczna będzie interwencja – podpowiada Michał Malicki z UPL Polska. Przede wszystkim w pierwszym etapie konieczne  będzie zebranie porażonych owoców. Dlatego już obecnie na wielu plantacjach zbiera się owoce na dwie łubianki. Osobno te owoce porażone przez choroby i osobne te w pełni wartościowe.

Na wielu plantacjach zbiór truskawek prowadzony jest na 2 łubianki

Po takim „oczyszczeniu” w pierwszej kolejności warto będzie wykonać zabieg wysuszający grzybnię. Można tu użyć preparaty o działaniu dezynfekującym lub produkty biologiczne jak Polyversum w połączaniu z Vaxiplantem. Użycie tych produktów nie będzie maiło sensu, jeśli na plantacji będą „koty”. Trzeba w pierwszej kolejności usunąć porażone owoce i dopiero zacząć ochronę – podkreśla ekspert z firmy UPL Polska.

Na plantacjach widać przegrzane owoce truskawek. Jest to konsekwencją źle prowadzonego nawożenia i zazwyczaj zbyt dużej ilości nawozów azotowych. W trakcie zbiorów w nawożeniu trzeba zadbać przede wszystkim o dostarczani wapnia i krzemu, czyli pierwiastków mających wpływ na twardość owoców i ich trwałość. Takie owoce będą jednocześnie mniej podatne na infekcje powodowane przez sprawcę szarej pleśni.

Truskawki z objawami antraknozy

Lokalnie na plantacjach truskawek pojawiają się wciornastki. Oznaką tego są zdrobniałe, rude truskawki. To efekt żerowania wciornastków w czasie kwitnienia. Dlatego tak gdzie jeszcze kwitną truskawki lub rosną małe zawiązki warto sprawdzić czy nie występują wciornastki. Pomóc mogą w tym niebieskie tablice lepowe, na których odławiają się te szkodniki. Jeśli chodzi o zwalczanie wciornastków można użyć preparatów typowo chemicznych o krótkim okresie karencji lub takich o działaniu typowo mechanicznym, na bazie związków silikonowych lub olejków. Zabiegi przeciwko wciornastkom należy wykonywać wcześnie rano, kiedy to szkodniki te są najbardziej aktywne.

Szara pleśń, antraknoza i wciornastki







Poprzedni artykułCeny TRUSKAWEK i MALIN z dn. 22.06.2023
Następny artykułRola wapnia w budowie wysokiej jakości owoców borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj