Efektowe i sprawdzone rozwiązania w uprawie malin – z doświadczeń do praktyki





Jednym z celów tegorocznego projektu Malinowe Factory i kwater w tunelach foliowych, była stymulacja roślin w celu uzyskania optymalnej wielkości i masy pędów tegorocznych w uprawie przeznaczonej na zbiór letnio-jesienny. Było to ważne z uwagi na opóźnienie rozpoczęcia wegetacji spowodowanej uszkodzeniem tuneli przez śnieg i koniecznością ich odbudowania. W celu optymalizacji wzrostu roślin skorzystano m.in. z kilku produktów z firmy Szałas Agro. 

Doświadczenia z tymi produktami realizowaliśmy już kilka sezonów w naszym gospodarstwie. Dlatego byłem pewny tego, że właściwie zadziałają. Takim właśnie produktem jest biostymulator BioUp – informował dr Paweł Krawiec. W ocenie Jana Szałasa z firmy Szałas Agro jest to produkt, który daje roślinom niezbędnej do wzrostu energii po różnego rodzaju stresach jakie przechodzą na etapie uprawy. 

Po aplikacji tego produktu, ważne jest zapewnienie roślinom składników odżywczych. Dlatego ten biostymulator aplikowany przez system fertygacyjny warto połączyć z jednym z nawozów z serii Grow More. W okresie wegetacji stosuje się nawóz Grow More Super Crop 19:19:19 zrównoważony. W swoim składzie oprócz mikroelementów zawiera również związki biostymulacyjne. Po zastosowaniu biostymulatora Grow More można spodziewać się lepszego wykorzystania podawanych przez fertygację składników odżywczych. 

Kolejnym rozwiązaniem, zastosowanym w tym roku w malinowych kwaterach było zastosowanie produktu Intrafol NCA zawierającego azot w formie aminowej. Ten produkt zawierający kompleks aminowo-kationowy zapewnia zrównoważony wzrost roślin, które mają duże i ciemnozielone liście. Zastosowanie tego produktu również pozytywnie wpływa na proces kwitnienia roślin.

Kolejnym elementem, mającym pozytywnie wpłynąć na odbudowanie roślin oraz zawartość w nich wapnia jest HortiCaltech. Produkt ten można aplikować dolistnie oraz poprzez fertygację. Zastosowanie tego produktu stymuluje pobieranie wapnia z roztworu glebowego i jego lepszy transport w roślinie. Produkt ten dobrze zacząć dostarczać roślinom od okresu kwitnienia. 

Kolejnym, wartym uwagi wprowadzonym w odżywianiu malin jest Booster, który ma na celu intensyfikację wzrostu i prawidłowe przejście roślin do kolejnych faz rozwojowych. 

Wartym uwagi rozwiązaniem zwiększającym odporność roślin na stres wysokich temperatur jest zastosowanie produktu Lastim Osmo zawierającym glicynę-betainę. Produkt ten wykazuje długotrwałe działanie w roślinie. Dobrze, jeśli jest zastosowany nawet na kilka dni przed wystąpieniem warunków stresowych. 

Więcej o tych rozwiązaniach oraz o tym jak je stosować w uprawie malin na wysoki i bardzo dobrej jakości plon dowiecie się z materiału filmowego:







Poprzedni artykułZbudować właściwy potencjał plonotwórczy gleby
Następny artykułZadbajmy o wczesne borówki po zbiorze oraz jakość owoców późniejszych odmian – aktualne rekomendacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj