Zbiór kombajnowy borówki – kombajn Karen w akcji

Kombajnowy zbiór borówek

Ten rok na wielu polskich, ale nie tylko, plantacjach borówki wysokiej pokazał, że w wielu przypadkach zbiór kombajnowy stanie się koniecznością. Tak też było w 2021 roku na plantacji Kamys & Veens w Turkowicach koło Zamościa opisywanej szczegółowo w czasopiśmie „Jagodnik” 8/2021. Borówki uprawiane są tam od 2004 roku, obecnie na 36 ha. Zmiany, które dotykają borówkową branżę, wymuszają modyfikację zarówno w cięciu krzewów, jak i w zbiorze owoców.

Owoce przeznaczone na rynek deserowy zbiera się w tym gospodarstwie głównie do pojemników o pojemności 1,5 kg lub 0,5 kg. Na plantacji umieszczane są w plastikowych opakowaniach zbiorczych i przewożone są do centrum logistycznego. Do zbioru wszystkich owoców potrzeba tutaj w sezonie około 400 pracowników. Niestety udało się zatrudnić tylko ok. 240 osób.

Duży i nasilający się deficyt pracowników sprawia, że konieczne staje się wdrożenie kombajnowego zbioru owoców. W bieżącym roku w ten sposób zebrano ponad 50 ton borówek. Zdecydowano się na całorzędowy kombajn marki Karen zakupiony w firmie Weremczuk.

O tym jak sprawdzała się w tym roku na tutejszych plantacjach ta polska konstrukcja dowiecie się z materiału filmowego:

Kliknij, a dowiesz się więcej o kombajnie Karen:

Poprzedni artykułO ochronie jagodowych na Forum Doradców Sadowniczych
Następny artykułExpoSE i expoDirekt

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj