ExpoSE i expoDirekt

Owoce odmiany Sonsation prezentowane na stoisku firmy Flevoplant

Duet targowy expoSE & expoDirekt zorganizowany w dniach 17-18 listopada 2021 roku w Karlsruhe przebiegał w czasie zaostrzających się restrykcji związanych z szalejącą nie tylko w tym regionie Niemiec kolejną falą zachorowań na COVID-19. Widoczna była mniejsza niż w przypadku poprzednich edycji liczba zwiedzających. Zgodnie z wytycznymi, organizatorzy zadbali o to, by wstęp na targi miały tylko osoby z certyfikatem potwierdzającym szczepienie lub odporne po przejściu choroby, zdecydowana większość gości nosiła maseczki.

Rosnące koszty produkcji i problemy z dostępnością wielu rozwiązań dla produkcji ogrodniczej spowodowały, że właśnie takie tematy często poruszano w rozmowach z wystawcami. Podczas targów swoją ofertę zaprezentowało 369 firm z jedenastu krajów, a jak podają organizatorzy, ich ekspozycje w tym roku odwiedziło 5000 osób. Jesteśmy zadowoleni z targowego duetu, mimo iż odwiedzających było o 25 procent mniej niż podczas poprzedniej edycji, co na pewno było skutkiem gwałtownego wzrost liczby infekcji koronawirusowych oraz zwiększenia związanych z tym restrykcji na początku targów. Niemniej jednak, jubileuszowe, bo 25. targi expoSE i 10. Targi Marketingu Bezpośredniego expoDirekt należy uznać za udane – stwierdził Simon Schumacher, dyrektor Związku Południowoniemieckich Hodowców Szparagów i Truskawek (VSSE), organizatora targów.

Od kilku lat w ramach tych targów przyznawane są nagrody za innowacyjność. W 2021 roku, spośród 16 zgłoszeń, w ramach expoSE przyznano trzy nagrody. Dla producentów owoców jagodowych interesujące mogą być dwie z nich, które otrzymało niemieckie przedsiębiorstwo 4Disc GmbH. Jedną za maszynę Tornado do usuwania folii z zgonów, na których rosły truskawki. Folia jest podnoszona za pomocą obracających się poziomo tarcz o regulowanym kącie pracy, z plastikowego materiału opadają gleba i resztki roślinne, a następnie może on być zwijany w rolki bez rdzenia, co ułatwia jego utylizację. Kolejną nagrodę firma ta otrzymała za system stołów uprawowych Toprial. Pojemniki z substratem ustawiane są w nim na rurach, po których można je przesuwać. Takie rozwiązanie, oprócz stabilizacji pojemników, ma również ułatwić ich układanie, poprzez przepychanie. W tym systemie można też zamontować rynny odprowadzające pożywkę, a także rozwiązania do napinania taśm podtrzymujących pędy kwiatostanowe.

Nagrodę targów expoDirekt otrzymała firma BSK za połączenie elektrycznego modelu eSprinter Mercedes-Benz z technologią BS, która umożliwia zasilanie wnętrza pojazdu energią zmagazynowaną w trakcie jego poruszania się. Samochód ten przeznaczony jest do wykorzystania w sprzedaży bezpośredniej różnego rodzaju produktów. W ramach sektora poświęconego sprzedaży bezpośredniej jedną z nagród przyznano też firmie Hepro za mobilną, bezdotykową kolumnę do dezynfekcji rąk, o nazwie Footstep hygiene, uruchamianą poprzez naciśnięcie nogą. Urządzenie działa bez zasilania elektrycznego, wyposażone jest w pompę odporną na działanie etanolu i nie wymaga konserwacji, a 5-litrowy pojemnik napełniony płynem odkażającym wystarcza na 3500 dezynfekcji.

Tradycyjnie swoją ofertę licznie prezentowały firmy oferujące materiał szkółkarski. W ich ofercie znalazło się kilka nowości, zarówno jeśli chodzi o odmiany truskawek jak też malin, które mogą zainteresować krajowych producentów.

Jak zwykle nie zabrakło maszyn dedykowanych uprawie roślin jagodowych. W tej grupie znalazło się też kilka nowości.

Na szczegółową relację z tego wydarzenia zapraszamy do czasopisma „Jagodnik” 1/2022ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here