Producenci uprawiający maliny w tunelach, po wiosennym styczniu, w niektórych regionach Polski doświadczyli w lutym spadków temperatury sięgających nawet –20 stopni C. W tych gospodarstwach już widoczne są poważne przemarznięcia pąków i pędów. W tych gospodarstwach, gdzie nie było aż tak zimno, sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Obecne aura i rosnące temperatury, sprawiły, że wegetacja w tunelach już ruszyła i raczej nic jej nie zatrzyma. Warto jednak być przygotowanym na mogące w każdej chwili nadejść mrozy. Kilka praktycznych informacji znajdziecie w materiale filmowym nagramy 27 lutego w gospodarstwie Kozacka Truskawka.
Jak maliny uprawiane w tunelach firmy Haygrove, donicach zabezpiecza się na zimę oraz w czasie wiosennych przymrozków informuje Konrad Kozakiewicz, prowadzący gospodarstwo jagodowe w okolicach Płońska. Materia filmowy w jego gospodarstwie o nazwie Kozacka Truskawka przygotowany został 27 lutego.
To, że warto korzystać z agrowłóknin do zabezpieczenia malin w tunelach pokazały również ubiegłoroczne doświadczenia realizowane w ramach projektu Malinowe Factory.
W 2024 r. w okresie przymrozków wiosennych plantacje malin w tunelach prowadzone na zbiór letni oraz na zbiór jesienny okryto białymi agrowłókninami z firmy Agrimpex Sp. z o.o. Do okrycia „na płasko” plantacji na zbiór jesienny użyto agrowłókniny Agrimpex Pro o szerokości 1,6 m i gramaturze 23 g/m2. Do okrycia na konstrukcji na plantacji na zbiór letni użyto agrowłókniny Agrimpex Pro o szerokości 6,35 m i gramaturze 30 g/m2. Plantacje przykryto w połowie kwietnia i pozostawiono przykryte przez 10 dni. Najniższe temperatury zanotowano w nocy z 22 na 23 kwietnia. W gruncie otwartym najniższa temperatura wyniosła –5,5°C, a w tunelu –2,5°C. Na nieokrytych roślinach odmiany ‘Glen Carron’ stwierdzono uszkodzenia pąków kwiatowych na poziomie 10%, a na okrytych agrowłókniną nie stwierdzono uszkodzeń. Uszkodzenia mrozowe stwierdzono na nieprzykrytych agrowłókniną pędach tegorocznych odmian „jesiennych” prowadzonych na zbiór jesienny. Układ temperatur w nocy z 22 na 23 kwietnia w tunelu oraz w gruncie otwartym, w Karczmiskach w 2024 r.

W razie pytań dotyczących zastosowania agrowłóknin w uprawie roślin jagodowych można skontaktować się z Tomaszem Poliszakiem, tel. +48 603 034 771, email: tomasz.poliszak@agrimpex.pl lub pisząc w biurze firmy +48 16 621 34 08, email: biuro@agrimpex.p