XII Światowa Konferencja Malinowa 2021 – fotogaleria

W trakcie rozmów o maszynowym zbiorze malin

W dniach 10-11 maja w Lublinie odbyła się w XII Światowa Konferencja Malinowa 2021. Tym razem wydarzenie, które za każdym razem odbywa się w innym kraju, gościło w Polsce. Centralnym miejscem w większości wirtualnego spotkania było Lubelskie Centrum Konferencyjne. Organizatorami wydarzenia była Międzynarodowa Organizacja Malinowa (IRO), portal jagodnik.pl, Horti Team oraz Związek Sadowników RP.

Międzynarodowe towarzystwo, globalne doniesienia

W trakcie dwudniowych rozmów przedstawiciele 16 krajów poruszali wiele zagadnień związanych z sektorem malin przemysłowych oraz deserowych. Jak się okazuje, są kraje gdzie produkcja malin mocno rośnie. Trend ten jest szczególnie widoczny w krajach Ameryki Południowej, ale także np. na Ukrainie.

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w dniu konferencji mogą zapoznać się z nagraniami tego dwudniowego wydarzenia logując się na stronie konferencji. W ten sposób otrzymają dostęp do dwudniowego nagrania całej konferencji, które pod wykupieniu dostępu będzie można oglądać tylko do końca czerwca. Kliknij w link i wykup dostęp do nagrań z 12 Światowej Konferencji Malinowej IRO 2021- LINK.

Pierwszego dnia przedstawiciele państw członkowskich IRO prezentowali informacje dotyczące produkcji malin, kluczowych osiągnięć i wyzwań stawianych tej uprawie. Tym najpoważniejszym, bez względu w zasadzie na kraj z którego pochodził prelegent, jest stale kurczący się dostęp do rynku pracy. Wydaje się, że z problemem tym dość dobrze poradzili sobie Amerykanie. Tam maliny z przeznaczeniem na przetwórstwo w 99% zbiera się maszynowo już od wielu lat. Taka produkcja rozwinęła się w północnozachodniej części tego kraju. Gospodarstwa prowadzone są rodzinnie, często od pokoleń. W pobliskiej Kanadzie także uprawia się maliny, choć akurat tam dość wyraźnie zaznaczył się trend spadkowy jeśli chodzi o wielkość produkcji.

Nowoczesne technologie

Sporo uwagi poświęcone zostało zagadnieniom związanym z technologicznymi udogodnieniami dedykowanymi zbiorom i obróbce owoców. Swą prezentację mieli m.in. przedstawiciele firmy Littau Harvester. Zbieg okoliczności sprawił, że akurat w trakcie pierwszego dnia konferencji pierwsza maszyna tej marki za pośrednictwem firmy Berry Innovation, trafiła na jedną z polskich plantacji. Tam już za kilka tygodni zbierane tą maszyną będą owoce jagody kamczackiej. W tym sezonie przejdzie gruntowne testy przy zbiorach owoców również malin i borówek. Jeśli wypadną one pozytywnie Berry Innovation będzie dystrybuować w naszym kraju te maszyny a także wypożyczać je, jeżeli plantator nie będzie zainteresowany zakupem kombajnu na własność. Także drugiego dnia swą prezentację wygłosił przedstawiciel firmy Buhler. Wystąpienie to dotyczyło rozwiązań do optycznego sortowania owoców. Z kolei firma Unidex zaprezentowała sprzęt do zamrażania malin w klasie IQF.

Dziękujemy sponsorom

Pragniemy podziękować sponsorom tej ważnej międzynarodowej konferencji. W ich gronie znalazły się firmy Emco Cal, Buhler, Unidex i Littau Harvester. Wkład w organizację wydarzenia wniosły także takie przedsiębiorstwa jak Agronom Plants oraz SVZ. Konferencję swym patronatem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Organizatorzy konferencji (od lewej): Michał Piątek (jagodnik.pl), dr Paweł Krawiec (Horti Team), Marek Pawlonka (IRO), Tomasz Solis (ZSRP) i Tomasz Werner (jagodnik.pl)






Poprzedni artykułWzmocnienie, regeneracja i naturalna ochrona
Następny artykułJagodnik 5/2021 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj