Jagodnik 5/2021 już w sprzedaży





Kolejny sezon, pokazuje, że uprawy w tunelach foliowych, a nawet w szklarniach, pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych umożliwiają dobry zarobek. Uprawa w sterowanych warunkach nie tylko daje możliwość oferowania owoców poza głównym sezonem ich podaży, ale przed wszystkim, co obecnie staje się najważniejsze, jest szansą na dostarczanie smacznych owoców o powtarzalnej jakości. Wielu producentów owoców już zrozumiało, że bez wdrażania nowoczesnych technologii uprawy coraz trudniej będzie utrzymać się na rynku. Wystarczy odwiedzić główne polskie „zagłębia” produkcji truskawek czy malin, gdzie jak „grzyby po deszczu” powstają nowoczesne, zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi plantacje o tym i o wielu nowych ważnych rozwiązaniach dedykowanej uprawie roślin jagodowych przeczytacie w bieżącym numerze „Jagodnika”.

Truskawka

Na zagonach (cz. I)

Uprawa truskawek na zagonach nabiera coraz większego znaczenia i jej popularność w wielu regionach Polski rośnie. Wśród korzyści takiego systemu, które wysuwają się na pierwszy plan, jest ograniczenie zachwaszczenia i nakładów ponoszonych na niszczenie zbędnej roślinności w trakcie uprawy. Zalet może być jednak znacznie więcej, ale by w pełni je wykorzystać, należy przede wszystkim dobrze zaplanować taką uprawę i poprawnie wykonać wszystkie zabiegi.

Dlaczego gniją (cz. II). Analiza problemów z minionego roku

W ub. roku na plantacjach w centralnej Polsce, mimo prowadzenia ochrony chemicznej, doszło do epidemicznego wystąpienia szarej pleśni. Równie groźne mogą być antraknoza truskawki oraz skórzasta zgnilizna owoców. Te dwie choroby, a także możliwości ich zwalczania zostały szczegółowo opisane w tej części artykułu.

Znaczenie wapnia w produkcji owoców

Rola wapnia w uprawie roślin jagodowych jest nie do przecenienia. Pełni on w roślinach wiele funkcji, ma też kardynalne znaczenie, jeśli chodzi o uzyskiwanie owoców o możliwie najwyższej jakości handlowej. Tematyce związanej z tym składnikiem poświęcony został webinar pt. „Wapń – budulec trwałości handlowej owoców jagodowych”, zorganizowany 30 marca przez jagodnik.pl. Relację z tego wydarzenia uzupełniam opiniami kilku plantatorów, dotyczącymi stosowania nawozów wapniowych.

Polskie truskawki szklarniowe (cz. I)

Czy truskawki staną się dla producentów z rejonu Kalisza równie ważne, jak uprawiane przez nich jeszcze do niedawna warzywa? Plantatorzy mają pomysły i chęci – w połączeniu z rzetelnym doradztwem może to sprawić, że polscy konsumenci będą cieszyć się najwyższej jakości rodzimymi truskawkami już od kwietnia, a nawet marca.

Konsekwentny rozwój

Rzeczyca pod Tomaszowem Mazowieckim to wieś i gmina o tradycjach rolniczo-warzywniczych. W ostatnich latach w tym rejonie silnie rozwija się uprawa jagodowych, głównie borówki wysokiej. W gospodarstwie Eweliny i Jarosława Składowskich postawiono jednak na truskawki. To, co początkowo miało być źródłem dodatkowego dochodu, obecnie jest już fundamentem finansowym rodziny.

W wersji online. Konferencja Truskawkowa podczas TSW 2021

Tegoroczna, XI edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, z uwagi na zakaz organizowania tego typu wydarzeń, podyktowany obostrzeniami rządowymi w związku z epidemią COVID-19, miała bardzo ograniczony charakter. Organizatorzy – firma Oikos z Warszawy – zdecydowali się na zorganizowanie online wyłącznie cyklu najważniejszych dla tych targów konferencji. Dzięki temu, 23 kwietnia odbyła się VIII Konferencja Truskawkowa, współorganizowana przez nasze czasopismo, która dała możliwość zapoznania się z ważnymi i aktualnymi informacjami agrotechnicznymi.

Malina

Zanim zaczniemy zbierać owoce

Aby zwiększyć skuteczność ochrony roślin, należy prowadzić systematyczny monitoring pojawiania się szkodników, ale również i chorób na plantacjach. Występowanie większości szkodników związane jest ściśle z fazami fenologicznymi uprawy, dlatego też w określonych okresach warto zwrócić na nie większą uwagę.

.

Choroby liści powodowane przez grzyby

Choroby grzybowe liści malin, obok typowych chorób owoców i pędów, w niektóre lata stanowią poważne zagrożenie na plantacjach. Utrata powierzchni asymilacyjnej podczas wegetacji przekłada się bezpośrednio na spadek jakości owoców, a pośrednio – na spadek wytrzymałości na mróz zimą. Do chorób liściowych najczęściej występujących na plantacjach należą mączniak prawdziwy maliny oraz rdza maliny.

Borówka wysoka

W formie online (cz. II). Aspekty agrotechniczne

W tej części relacji z IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej kontynuujemy temat nawożenia, a także przedstawiamy inne ważne zabiegi, które mają wpływ na wielkość plonu i jakość zbieranych jagód.

.

.

Nie taka straszna

Problem związany z muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii) w ostatnich latach stał się powszechny we wszystkich europejskich krajach. Włochy są szczególnie na niego narażone, jako mocno związane handlowo z krajami azjatyckimi. To właśnie wymiana handlowa w głównej mierze przyczyniła się do sprowadzenia na teren Włoch inwazyjnych gatunków szkodników, co dotyczy m.in. muszki plamoskrzydłej. Temat ten podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Borówkowej omówił dr Gianfranco Anfora z Uniwersytetu w Trydencie i Fundacji Edmunda Macha.

W pojemnikach – czy warto?

Hubert Wojewódzki wraz z żoną i rodzicami prowadzi gospodarstwo sadownicze w Duchnowie koło Otwocka. Przez wiele lat zdominowane było przez jabłonie, ale od kilku lat uprawia się w nim również borówkę. Jedna z kwater założona została w pojemnikach. Jakie są tego efekty?

Trend wzrostowy

Odbywające się w tym roku, w dniach 7 i 8 kwietnia, spotkanie w ramach Morocco Berry Conference miało formę online. Uczestnicząc w wydarzeniu można było się zapoznać z wieloma agrotechnicznymi, a także rynkowymi aspektami dotyczącymi owoców jagodowych. Jak poinformowali organizatorzy, w wydarzeniu uczestniczyło około 500 uczestników z 50 krajów.

Porzeczka

Farmaceutyczny jagodnik – czarna porzeczka

Czarna porzeczka to gatunek ze wszech miar wyjątkowy. W powszechnym mniemaniu daje jedne z  najlepszych owoców do przetwórstwa, dzięki którym możemy cieszyć się wspaniałymi sokami i dżemami. Wykorzystuje je również bardzo chętnie przemysł farmaceutyczny.

.

Technika

Mechaniczny zbiór za rozsądną cenę

dav

Firma Dom-Wid wyspecjalizowała się w produkcji specjalistycznych maszyn kierowanych do sadownictwa i ogrodnictwa. Pochodzące z jej oferty półrzędowe kombajny Marek do zbioru owoców jagodowych od lat pracują na plantacjach w Europie i Ameryce Północnej. Niedawno powstał prototyp kombajnu Nelson przeznaczonego do zbioru borówki.

Ochrona

Mikroorganizmy antagonistyczne – wykorzystanie w ochronie

Choroby roślin wywoływane przez grzyby stanowią najliczniejszą i zarazem najistotniejszą grupę pod względem strat, jakie powodują w integrowanych i ekologicznych uprawach roślin jagodowych. Do walki z nimi stosuje się fungicydy, które wykazują wysoką skuteczność i są proste w użyciu.

.

Tylko u nas

Certyfikacja w łańcuchu dostaw (cz. II)

W poprzednim numerze („Jagodnik” 4/2021) starałem się Państwu przybliżyć zagadnienia związane z certyfikacją gospodarstw jagodowych. Poniżej przekazuję więcej informacji o certyfikacji na dalszych etapach obrotu. Wielokrotnie spotykałem się z podejściem producentów „tylko od chłopa to się wymaga nie wiadomo czego!”, prawda jest inna – to na etapie przygotowania produktu do sprzedaży (sortowanie, pakowanie, przechowywanie) wymagania są ostrzejsze.

Bioprodukty przyszłością produkcji roślinnej

Bio-Lider to nowa firma na rynku agro, ma już jednak bogaty dorobek produkcyjny. Jej współwłaścicielem jest Jarosław Peczka, który od przeszło 30 lat działa w branży biotechnologicznej jako założyciel i współwłaściciel firmy Bio-Gen. Nowe przedsiębiorstwo ma skupiać się przede wszystkim na tworzeniu i wprowadzaniu na rynek nowoczesnych biologicznych produktów dla rolnictwa.

Inne gatunki

Rokitnik – wartościowy gatunek uprawny

W Polsce rokitnik wydaje się być zapomnianym i niedocenionym gatunkiem uprawnym wśród roślin sadowniczych. Ze względu na jego niezwykłe właściwości zdrowotne, w tym antynowotworowe, antywirusowe i inne, może jednak przynieść wiele korzyści dla ludzkiego zdrowia, szczególnie w tym trudnym okresie pandemii COVID-19.

Perły kuchni polskiej

Tort Michalina

Tort Michalina to orzechowy biszkopt przełożony konfiturą z czarnej porzeczki. Nasączony osiemdziesięcioprocentowym rumem i oblany gorzką czekoladą. Bez jakichkolwiek dekoracji. Bez fajerwerków. Bez tłustych kremów i cukrowej polewy. W jego skromnym na pozór wyglądzie ukryłem deser doskonały. Deser, którym mógłbym z czystym sumieniem poczęstować angielską królową i cesarzową Austrii. A nawet moją mamę – Michalinę. Która przez pół wieku była moim kulinarnym doradcą i najsurowszym krytykiem.

Wolna strefa

Bez nich przegramy
Rynek owoców w Polsce i na świecie dynamicznie się zmienia. Obserwujemy spadek spożycia jabłek i wzrost spożycia owoców jagodowych. Szczególnie wzrasta udział w diecie borówki wysokiej, truskawek i malin. Dotyczy to głównie bogatych krajów, czyli tych, w których konsumenci mają do wydania więcej pieniędzy. Polskie sadownictwo powinno z tego bezwzględnie skorzystać, bowiem mamy takich konsumentów.







Poprzedni artykułXII Światowa Konferencja Malinowa 2021 – fotogaleria
Następny artykułChoroby i szkodniki w czasie kwitnienia borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj