Wiosna zawitała również na plantację truskawek w Hornigach, gdzie w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków realizowany jest projekt Truskawkowe Inspiracje. Na założonej w ub. roku plantacji już niebawem rozpoczną się pierwsze zabiegi związane z nawożeniem i ochroną. Kiedy i jak je rozpocząć na plantacji prowadzonej na podwyższonych zagonach?

Kiedy pierwsze zbiegi?

Jak pogoda pozwoli, będziemy usuwać stare liście. To pozwoli ograniczyć presję ewentualnych patogenów i zapewnić lepsze warunki do wzrostu roślin – wyjaśnia Magdalena Cieślak – Włodarczyk z firmy Yara. Jeśli chodzi nawożenie takich plantacji, to podstawą jest uzupełnienie brakujących składników pokarmowych przed założeniem plantacji. Teraz przed startem nowego sezonu z plantacji pobrano już zostały próbki gleby do analizy. Czekamy na wyniki i na tej podstawie opracowany zostanie program fertygacji. Będzie on oparty głównie na rozpuszczalnych, bezchlorkowych nawozach z serii Kristalon i Superba.  

Kiedy zacząć fertygację truskawek?

Kiedy temperatura gleby osiągnie powyżej 12°C, ponieważ wtedy roślina jest w stanie pobrać te składniki, które są w kompleksie sorpcyjnym. W tym momencie temperatura gleby w zagonie wynosi 8-9°C. Dlatego z fertygacją wstrzymujemy się prawdopodobnie do przyszłego tygodnia, ale dalej będziemy tę plantację monitorować – wyjaśnia ekspertka z firmy YARA.  

Jakie nawozy na start?

Czekamy na wyniki analizy gleby z naszej plantacji pokazowej. W momencie, kiedy otrzymamy wyniki na ich podstawie, opracujemy dokładny plan fertygacyjny. Dodatkowo jest sprawdzany taki parametr, jak pojemność sorpcyjna gleby. To pokazuje ile składników możemy w tym profilu glebowym zgromadzić. W naszych analizach badamy też zawartość próchnicy. W pierwszej kolejności na pewno będziemy tutaj stymulować rozwój systemu korzeniowego. To będzie podstawa prawidłowej kondycji i zbilansowanego rozwoju naszych roślin – dodaje Magdalena Ciślak-Włodarczyk.

O szczegółach i dalszych wskazówkach do nawożenia truskawek 2024, już niebawem w kolejnej odsłonie z Truskawkowych Inspiracji w Hornigach.

Nawożenie truskawek 2024Poprzedni artykułNowe rozwiązanie do zwalczania mączniaka prawdziwego 
Następny artykułBranding Ovation 2024 – lista uczestników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj