Wyzwania stawiane uprawom w tunelach

Tunele z systemu Total Vent z całkowicie podniesioną folią


Szkolenie pt. „Owoce w tunelach” zorganizowane koło Płońska 2 marca przez firmę Haygrove dla jej klientów było doskonałą okazją do przedstawienia nowych rozwiązań dotyczących tunelowej uprawy roślin jagodowych oraz wybranych zagadnień agrotechnicznych omówionych przez partnerów tego wydarzenia firmy Greenovatica, Poldrip, Koppert i Szałas Agro.

Wymagania stawiane intensywnej uprawie roślin jagodowych w tunelach to przede wszystkim możliwość optymalnego sterowania warunkami uprawy, a co za tym idzie klimatem panującym w tunelach foliowych, które szybko zmieniają krajobraz regionów z produkcją owoców jagodowych. Jak informował Marek Jamry z firmy Haygrove, wymagania stawiane takiej produkcji również się zmieniają, dlatego warto wprowadzać rozwiązania pozwalające lepiej zarządzać klimatem w tunelach. Takimi rozwiązaniami są systemy automatycznego wietrzenia. Nasza firma aktualnie działa w około 48 krajach, równocześnie prowadzimy badania nad nowymi konstrukcjami i nowymi rozwiązaniami. Jeszcze do niedawna dominowały niskie lub wąskie konstrukcje, co niestety nastręcza problemy z wietrzeniem. Nowe konstrukcje mają wysokość około 6 metrów, większa kubatura pozwala lepiej stabilizować temperaturę. Cały czas sprawdzają się rozwiązania z ręcznym ponoszeniem foli. Niestety brak wystarczającej liczby osób do pracy powoduje, że konieczne staje się wprowadzanie rozwiązań pozwalających zautomatyzować ten proces. Zastosowanie automatycznego wietrzenia w naszych nowych konstrukcjach to wzrost plonu od 10 do nawet 15% – informował M. Jamry.

Systemy automatycznego wietrzenia tuneli przez firmę Haygrove oferowane są już od 5 lat w konstrukcjach typu EZvent budowanych z rur owalnych HSO 60 lub HSO 80. Nowością jest Total Vent. Jest to nowy model tuneli, w których folię automatycznie ściąga się pod sam szczyt. Konstrukcja ta zbudowana jest z rur owalnych HSO 80 i jest bardzo uniwersalna. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zabezpieczyć konstrukcję po zwinięciu foli przed śniegiem. Sądzę, że ta konstrukcja będzie bardzo dobrze sprawdzała się w uprawach borówki. W systemie tym można również zastosować cieniówki – informował M. Jamry.

Obserwowaliśmy, że w naszych wysokich tunelach z dużą kubaturą powierza, lepiej utrzymywać w miarę stabilną temperaturę, co przy możliwości zautomatyzowanie wietrzenia bardzo dobrze wpływa również na uprawę truskawek czy malin realizowaną na przyspieszony zbiór – komentował Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove. Zastosowanie rynien w tych konstrukcjach pozwala zbierać wodę, którą można ponownie wykorzystać w produkcji. Uważam, że inwestycje w tego typu systemy w połączeniu z dobrą instalację nawadniającą i doradztwem to właściwy kierunek, pozwalając optymalizować produkcję – informował M. Jamry.

Konrad Kozakiewicz z Haygrove omawiał systemy stacji do kontrolowania klimatu w tunelach

Konrad Kozakiewicz zachęcał również do korzystania ze stacji pogodowych pozwalających kontrolować parametry uprawy. Takie stacje znajdują się już w ofercie firmy Haygrove i pozwalają na precyzyjne kontrolowanie takich parametrów uprawy jak: wilgotność gleby i powietrza, EC, pH, temperaturę powietrza i podłoża. Sztuczny liść kontroluje temperaturę liści i wilgotność, pomocne np. do wyznaczenia optymalnego terminu zabiegu. Informacje te przesyłana są na aplikację telefonu. Stacja ta działa bezprzewodowo. Bez zbieranie tych informacji nie wyobrażam już sobie właściwego zarządzaniem upraw, podobnie tak jak z zainstalowanym w moim gospodarstwie komputerem zarządzającym podawaniem wody i pożywki – podsumowywał K. Kozakiewicz, który oprócz pracy w firmie Haygrove prowadzi również produkuje truskawki i maliny.

Więcej praktycznych informacji dotyczących nowych konstrukcji tunelowych oraz zarządzania klimatem przeczytacie w kolejnym wydaniu czasopisma „Jagodnik”. Zachęcamy do prenumeraty.







Poprzedni artykułBorówkowi plantatorzy działają teraz pod szyldem Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki
Następny artykułPlantatorzy borówki rozpoczęli sezon. Chcą (powinni) zmieniać swoje gospodarstwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj