W dniach 3 i 4 marca 2023 w Nowym Mieście nad Pilicą odbyło się XXIX Walne Zebranie Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki. Podsumowano obecną sytuacje na rynku borówki oraz dyskutowano o ekonomii prowadzenia borówkowych plantacji. Ważną częścią spotkania było walne zgromadzenie członków borówkowej organizacji do której należy 86 plantatorów.  

Coroczne spotkanie było okazją do omówienia najbardziej istotnych dla plantatorów tematów związanych ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym. Prawo podaży i popytu nie omija borówek na rynku międzynarodowym i krajowym. Podaż rośnie szybciej niż popyt, rosną także koszty produkcji, a ceny uzyskiwane przez plantatorów spadają.

Zmiany w otoczeniu mobilizują do zmian w samej organizacji również Stowarzyszenia. Walne Zebranie członków zmieniło statutowe cele działania stowarzyszenia i wybrało Zarząd na nową kadencję. Zebrani wybrali nowego prezesa Stowarzyszenia. Funkcję tę objął p. Bartłomiej Milczarek, który zastąpił na tym stanowisku wieloletniego prezesa, Ireneusza Komorowskiego (stał na czele organizacji od 2005 roku). Zmiana ta ma charakter kontynuacji i Pan Komorowski pozostając w Zarządzie, będzie aktywnie wspierał działalność Stowarzyszenia.

Ireneusz Komorowski, wieloletni prezes Stowarzyszenia

Doszło do zmian również w samej nazwie – uzgodniono, że w związku z prężnym rozwojem polskiej branży borówkowej poprzednią, ustaloną jeszcze przed wieloma laty nazwę – Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, należy zmodyfikować. Członkowie jednogłośnie zagłosowali, że od tej pory powinniśmy mówić o Stowarzyszeniu Polskich Plantatorów Borówki (SPPB).

W trakcie spotkania dyskutowano o aktualnych problemach rynku borówki, między innymi niskich cen w sezonie

Podaż borówek na rynku światowym rośnie bardzo dynamicznie. Zwiększa się także konkurencja na rynku międzynarodowym. Reakcja na zmiany rynkowe wymaga przemyślanych decyzji. Zaktualizowane cele działalności Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki skoncentrują się na aktywnej promocji atrakcyjności i walorów polskich borówek. Konieczna jest ciągła edukacja plantatorów w celu zagwarantowania najwyższej jakości owoców. Potrzebujemy nowych technologii i unowocześnienia uprawy. Otoczenie prawne i administracyjne powinno być przyjazne dla plantatora. To są w tej chwili nasze główne obszary działania – uważa Bartłomiej Milczarek nowy prezes Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki, dodając  

– Jak wielokrotnie podkreślamy – razem można więcej – dlatego zachęcamy do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki. Wspólnie zmierzymy się ze stojącymi przed branżą wyzwaniami.

Więcej informacji o SPPB można znaleźć na stronie spba.org.pl/

W trakcie spotkania zaproszeni eksperci zaprezentowali kilka ważnych informacji i analiz ekonomicznych dotyczących opłacalności produkcji borówki. Więcej na ten temat można będzie przeczytać w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWie





Poprzedni artykułAkademia Uprawy Truskawek, cz. 1 – kompleksowy transfer wiedzy o uprawie truskawek
Następny artykułWyzwania stawiane uprawom w tunelach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj