Wózki widłowe, ładowarki teleskopowe i ładowacze

Jednym z priorytetów w pracy na plantacji jagodowej jest bezpieczeństwo. Nazbyt często spotyka się przypadki nagłych kontuzji spowodowanych dźwiganiem nadmiernych ciężarów lub urazy wynikające z długotrwałego obciążania kręgosłupa poprzez ręczne przestawianie skrzynek z owocami lub innych ciężkich przedmiotów.

Nie od rzeczy więc będzie zapoznanie się z ofertą maszyn, które nie tylko mogą nas wyręczyć w podnoszeniu znacznych ciężarów, ale i sprawić, że praca na plantacji oraz w przechowalni, także przy załadunku i rozładunku stanie się o wiele wydajniejsza. W części wystawienniczej TSW można było obejrzeć urządzenia, takie jak wózki widłowe i ładowacze najlepszych firm operujących na polskim rynku.

wozki_widlowe1
Zbigniew Chodukiewicz z firmy Stihl

Jedną z nich jest Stihl. Przedsiębiorstwo od wielu lat oferuje wózki widłowe, które swych odbiorców znajdują głównie w sektorze logistycznym. Tam poddawane są bardzo intensywnej eksploatacji i „radzą sobie” całkiem dobrze, co jest dowodem wysokiej ich jakości. Do upraw jagodowych szczególnie polecam model RX 20-15. To uniwersalna, ale i sprawdzona konstrukcja. Oferuje udźwig 1,5 t, więc wózek ten powinien sprostać zdecydowanej większości prac, jak choćby załadunkowi skrzyniopalet z owocami czy rozładunkowi palet z nawozami. W gospodarstwie często pracuje tylko jeden wózek, nie ma więc możliwości zastąpienia go innym w razie awarii, a ten model jest po prostu niezawodny – mówił Zbigniew Chodukiewicz z firmy Stihl. Widły wózka mają długość 120 cm, a wysokość podnoszenia to 7,87 m. Maszyna jest zasilana elektrycznie, prądem o napięciu 48V i porusza się z prędkością maksymalną 20 km/godz.

W Nadarzynie demonstrowany był model 7FBEST13, którego promocyjna cena wynosi 66 900 zł (netto)
W Nadarzynie demonstrowany był model 7FBEST13, którego promocyjna cena wynosi 66 900 zł (netto)

Szeroka gamę produktów ma w swej ofercie także Toyota. Wózkami widłowymi o zbliżonych parametrach do RX 20-15 Stihla są te z serii Toyota Traigo 24. Modele 7FBEST10, 7FBEST13 i 7FBEST15 mają udźwig, odpowiednio, 1 t, 1,25 t i 1,5 t. Każdy podnosi ładunek na wysokość 6,5 m, środek ciężkości ładunku przypada na 500 mm. Promień zawracania zawiera się w przedziale 1,23-1,45 m, a więc można nimi manewrować na małych placach i w ciasnych obiektach. W Nadarzynie demonstrowany był model 7FBEST13, którego promocyjna cena wynosi 66 900 zł (netto).

Ciekawy wariant wózka terenowego zaprezentowała firma Suchedniów.
Ciekawy wariant wózka terenowego zaprezentowała firma Suchedniów.

Ciekawy wariant wózka terenowego zaprezentowała firma Suchedniów. Demonstrowany na podwarszawskich targach model M18 jest spalinowym pojazdem, wyposażonym w silnik Diesla, najmniejszym z gamy M. Największym – M50 – ma udźwig aż 5 t, wyposażony jest w maszt DUPLEX PFL, który umożliwia na podnoszenie na wysokość 3 m. Wariantem pośrednim może być model M25 o udźwigu 2,5 t, poruszający się z prędkością maksymalną 20 km/godz., wyposażony w Silnik YANMAR 3,3L o mocy 42,1 kW.

Terenowe wózki widłowe znalazły się także w ofercie przedsiębiorstwa Polsad z Worowa pod Grójcem. Najmocniejszy model hiszpańskiej marki Ausa to C 500 H/HI. Ma on udźwig 5 t i podnosi ładunek na wysokość 4,6 m. To maszyna sprawdzona w pracy w ciężkim i pofałdowanym terenie. Ciekawą propozycją może być też ładowarka teleskopowa T 144 H. Podnosi ona 1,35 t na wysokość 3,99 m. Wyposażona jest w oszczędny turbodoładowany silnik Kuboty V1505.

wozki_widlowe6
Z szerokiej grupy wózków podnośnikowych i unoszących zwiedzający mogli obejrzeć model L16, który ma udźwig 1,6 t i może być polecany do pracy w chłodniach i magazynach.

Kolejną obecną na targach, uznaną na rynku marką, oferującą rozwiązania w zakresie wózków widłowych i podnośników elektrycznych, była firma Linde. Z szerokiej grupy wózków podnośnikowych i unoszących zwiedzający mogli obejrzeć model L16, który ma udźwig 1,6 t i może być polecany do pracy w chłodniach i magazynach. Do pracy w terenie producent skonstruował potężną maszynę H120, która sprawnie podnosi ładunki o masie do 12 t, może więc być wykorzystywana do prac w dużych gospodarstwach i trudnych warunkach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here