Rak bakteryjny zagraża borówkowym plantacjom – lustracja kwatery w projekcie Borówkowego Factory


Projekt Borówkowe Factory to miejsce, gdzie prowadzone są praktyczne doświadczenia z zakresu nowoczesnej uprawy borówek. Szczegółowo prowadzone są tutaj również doświadczenia fitopatologiczne. W precyzyjnym oznaczeniu występujących tutaj patogenów pomagają specjaliści z Instytutu Agronomicznego Fertico z Grójca. 

Doskonała okazja, do omówienie występującego na części kwatery Borówkowego Factory patogena jakim jest rak bakteryjny borówki, nadarzyła się w czasie lustracji tej uprawy przez Karolinę Felczak-Konarską z Instytutu Agronomicznego Fertico. Jak informowała specjalistka, choroba ta może pojawić się nie tylko na liściach, ale również na pędach jak też owocach. 

Rośliny, porażone tym patogenem odznaczają się słabszym wzrostem i gorzej plonują. Należy pamiętać, że patogen ten do prawidłowego rozwoju wymaga określonego układu warunków pogodowych. Jeśli jednak już występuje na plantacji, koniczne jest jego zwalczanie i coroczne prowadzenie serii zabiegów jego zwalczających lub ograniczających jego występowanie.

Osoby zainteresowane tym jak prawidłowo diagnozować tego patogena na plantacjach borówki czy też inne zagrażające tej uprawie choroby zapraszamy 9 września na finałowe szkolenie w ramach projektu Borówkowe Factory (zarejestruj swój udział – kliknij i zapisz się). W jego trakcie będzie można odbyć szybki kurs fitopatologiczny. Na atrakcyjnych warunkach będzie można również przekazać rośliny ze swojej plantacji do oceny laboratoryjnej. W trakcie szkolenia pracownicy firmy Fertico będą prowadzić również bezpłatne konsultacje. Dlatego pamiętajcie aby zabrać ze sobą fragamenty rośliny ze swoich plantacji z niepokojącymi objawami chorobowymi. Będzie można również przekazać glebę do badań fitopatologicznych. 

Więcej o raku bakteryjnym borówki oraz prowadzonej lustracji pod kontem tego patogena dowiecie się z materiału filmowego:





Poprzedni artykułWażne zabiegi na plantacjach letnich odmian maliny po zbiorze owoców
Następny artykułJakie perspektywy dla opłacalnej uprawy malin w Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj