Ważne dla ochrony krzewów jagodowych

Tomasz Malczewski, prezes SAP, zapewniał, że plantatorzy za Mospilan 20 SP nie zapłacą więcej

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przez Sumi Agro Poland 1 lutego w Warszawie przedstawiono zakres rozszerzenia rejestracji sprawdzonych produktów i nowości w ofercie na nadchodzący sezon. Niektóre z poruszanych zagadnień były ważne w kontekście prawidłowej ochrony krzewów jagodowych.

Podsumowanie 2016 i plany na rok 2017

Jak informował Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland rok 2016 był pierwszym, który tej branży przyniósł spadek sprzedaży o 4,5%. Największe spadki dotyczyły fungicydów i herbicydów zbożowych i rzepaczanych. Poziomy zapasów na nadchodzący sezon w przypadku herbicydów i fungicydów wynoszą prawie 20%, w przypadku insektycydów jest to 8%. Dla Sumi Agro Poland miniony rok był jednak udany pod katem uzyskania rozszerzeń rejestracji kilka ważnych dla nas produktów. Te kluczowe, takie jak Topsin M 500 SC czy Mospilan 20 SP maja już ponad 250 zastosować każdy – informował T. Malczewski.

Tomasz Malczewski podsumował miniony rok i opowiedział o planach na przyszłość

Omówił też plany na przyszłość. Sumi Agro Europe zakupiła hiszpański podmiot Futureco Bioscience, który plantatorom oferuje rozwiązania biologiczne. Dzięki tej transakcji w ofercie firmy znajdą się w przyszłości biopestycydy i biostymulatory. Stanie się tak jednak najpewniej dopiero w 2018 roku.

A co nowego od Sumi Agro Poland na 2017?

Paweł Banach opowiadał o zmianach w rejestracjach produktów

Pod koniec 2016 firma Sumi Agro Poland uzyskała rozszerzenia rejestracji kilku kluczowych produktów, które znalazły się w ofercie sprzedażowej na sezon 2017. Mowa tu o takich produktach jak Mospilan 20 SP, Topsin M 500 SC, Yamato 303 SE i Kanemite 150 SC. W bieżącym roku firma wprowadza również na rynek trzy nowe produkty: insektycyd Inazuma 130 WG, fungicyd Toledo Extra 430 SC oraz Isomate CTT. Pierwsze dwa nowe produkty dedykowane są plantatorom pszenicy i rzepaku, trzeci stanowi innowacyjne rozwiązanie do zwalczania owocówki w sadach jabłoniowych. Zmiany w rejestracji niektórych z wymienionych preparatów mogą mieć ważne znaczenie w ochronie jagodników.

Zakres rozszerzeń rejestracji wybranych produktów

Znacznemu rozszerzeniu ulegała etykieta dobrze znanego i sprawdzonego preparatu Topsin M 500 SC. Poszerzono zakres stosowania fungicydu o wiele gatunków warzyw polowych, ale przede wszystkim także upraw jagodowych. Co ciekawe, w etykiecie znalazła się również pieczarka – Topsin jest dopiero drugim dopuszczonym do stosowania na polskim rynku fungicydem w tej uprawie.
Kolejnym produktem ze znacznie rozszerzoną etykietą jest Yamato 303 SE – fungicyd o działaniu systemicznym, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego. Na podstawie decyzji MRiRW podjętej 18 listopada 2016 r. zakres stosowania omawianego preparatu poszerzono o szeroki katalog gatunków roślin jagodowych, a także warzywnych i ozdobnych. Preparat Yamato 303 SE jest skuteczny w niskich temperaturach, więc można go rekomendować do wykonywania pierwszych zabiegów na plantacjach, tzw. zabiegów czyszczących, poprawiających stan fitosanitarny krzewów po zimie.
Ostatnim z produktów, którego etykieta została znacznie rozszerzona, jest najnowszy akarycyd Sumi Agro – preparat Kanemite 150 SC. Substancją czynną środka jest acekwinocyl (z grupy pochodnych naftochinonów 164 g/l) o innowacyjnym mechanizmie działania. Preparat ma zastosowanie w zwalczaniu wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków. Jesienią produkt ten uzyskał nową, rozszerzoną rejestrację na mocy której można go stosować m.in. w jabłoniach, gruszach i co szczególnie istotne – w truskawce.

Zbigniew Dąbrowski omawia działanie preparatu Kanemite
Chroniony gatunek Zwalczane szkodniki
Topsin M 500 SC
Porzeczka czarna, czerwona, biała amerykański mączniak agrestu, biała plamistość liści porzeczki, opadzina liści porzeczki, szara pleśń
Agrest amerykański mączniak agrestu, opadzina liści porzeczki
Truskawka, poziomka mączniak prawdziwy, biała plamistość liści truskawki, szara pleśń
Malina, jeżyna zamieranie pędów maliny, szara pleśń
Borówka wysoka szara pleśń, zgorzel pędów, zamieranie pędów, antraknoza borówki
Yamato 303 SE
Truskawka, poziomka mączniak prawdziwy, biała plamistość liści truskawki, szara pleśń
Porzeczka czarna, czerwona, biała

 

amerykański mączniak agrestu, biała plamistość liści porzeczki, opadzina liści porzeczki, szara pleśń
Agrest amerykański mączniak agrestu, opadzina liści porzeczki
Malina, jeżyna zamieranie pędów maliny, szara pleśń
Borówka wysoka szara pleśń, zgorzel pędów, zamieranie pędów, antraknoza borówki
Kanemite 150 SC
Truskawka przędziorek chmielowiec

 

 

Poprzedni artykułUprawa borówki wymaga specjalistycznej wiedzy
Następny artykułMTAS 2017 – fotogaleria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj