Borówka kwitnie i w tej właśnie fazie wykazuje największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Na tym etapie wzrostu roślin najlepiej je dostarczać poprzez fertygacje oraz nawożenie dolistne. Jak to zrobić optymalnie? Które składniki pokarmowe są najważniejsze na etapie kwitnienia roślin borówki?  Podpowiada Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska.  

Przekropna pogoda nie do końca w tym roku sprzyja dobremu zawiązaniu kwiatów na borówce. Po fali przymrozków i chłodów, które utrzymywały się do końca drugiej dekady maja, nadszedł okres upałów. Kwitnienie, które zaczęło się ze sporym opóźnieniem, przebiega dość szybko. Dlatego warto zadbać o jak najlepsze odżywienie roślin w tej fazie jak również dobre zapylenie kwiatów. W tym celu warto jest sięgną po produkt Maxi Fruit od Timac Agro Polska. Ten nawóz dolistny zalecamy użyć dwukrotnie na początku i pod koniec kwitnienia, tak aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do dobrego zapylenia i zawiązywania się owoców. Druga dawka Maxi Fruit pomaga w budowaniu dużych i wyrośniętych jagód, a wiec i sumarycznego plonu – podkreśla Bartłomiej Drzazga.

W czasie kwitnienia warto też w programie nawożenia dolistnego zastosować Seactiv Vital. Nawóz ten zapewni dobre zaopatrzenie roślin w  podstawowe składniki odżywcze (NPK) ale też 6 mikroelementów niezbędnych w czasie kwitnienia. Wielu plantatorów pod koniec kwitnienia zaczyna już program odżywania wapniem. W tym celu warto zastosować Seactiv Elite – wapń, bor, oraz azot i potas – składniki niezbędne w fazie intensywnego wzrostu owoców.

Bartłomiej Drzazga podczas lustracji roślin borówki na plantacji Borówkowe Factory

Prowadząc fertygację w okresie kwitnienia borówki warto przede wszystkim sięgnąć po nawozy z przewagą fosforu,  jak KSC żółty. Dalej można użyć pożywki zrównoważonej czyli KSC zielony tak by pod koniec kwitnienia przejść na pożywkę z przewaga potasu, czyli KSC III Czerwony. Warto przypomnieć, że wszystkie nawozy z gamy KSC są wzbogacone w kompleks PHYT-ACTYL® (prekursory fitohormonów, subastancje o działaniu biostymulującym i antystresowym, chelatowane mikroelementy).


Poprzedni artykułMożliwości wykorzystania produktów z węgla brunatnego w uprawie borówki
Następny artykułTe technologie sprawdzają się w produkcji wysokiej jakości owoców maliny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj