Możliwości wykorzystania produktów z węgla brunatnego w uprawie borówki

DCIM100GOPROGOPR0763.JPGBorówka jest rośliną, która najlepiej rośnie na stanowiskach bogatych w materie organiczna o niskim odczynie gleby. Dlatego w jej uprawie ważne jest nie tylko odpowiednie wzbogacenie gleby w materię organiczna, ale też regularne jej dostarczania w trakcie wzrostu. Od kilku lat we współpracy z firmą Carbohort testujemy różne możliwości wykorzystania produktów opartych na węglu brunatnym w uprawie borówki.

Od kilku już sezonów w gospodarstwie dr Pawła Krawca stosowany jest Carbohumic niefiltrowany na rosnących już plantacjach borówki. Jest ona aplikowany w bezpośrednie sąsiedztwo borówkowych krzewów w postaci rozcieńczonej wczesną wiosna. Najlepiej jest to zrobić przed zapowiadanymi opadami deszczu, wówczas naturalnie produkt zostanie rozprowadzony w profilu glebowym. Oprócz Carbohumicu niefiltrowanego, dostępne są też produkty przeznaczone do systemów fertygacji oraz opryskiwania.

W tym roku wykorzystano węgiel brunatny także na młodszych plantacjach borówki. Wypełniono nim otwory w matach, w których rośnie borówka. Podczas opadów czy fertygacji wszystkie związki zawarte w węglu brunatnym zostają wpłukane w sąsiedztwo sytemu korzeniowego – informuje Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort.  Carbomat ma naturalnie niskie pH wynoszące 4-4,5, tak wiec w naturalny sposób zakwasza ryzosferę. Do ściółkowania zaleca się grubsza frakcję Carbohumicu 5-10 mm. Nie jest wtedy wywiewana przez wiatr i dobrze sprawdza się jako ściółka. Ogranicza wzrost chwastów w bezpośrednim sąsiedztwie roślin.

Węgiel brunatny Carbomat wykorzystany do wyściółkowania otworów w matach wokół roślin borówki

W gospodarstwie wdrożeniowym dr Pawła Krawca bardzo dobre opinie zdobył biostymulator Maxi-Plus, który w 2022 roku sprzyjał szybkiej regeneracji borówki po gradobiciu. To dzięki niemu udało się szybko odbudować rośliny po zniszczeniach jakie spowodował grad.

O korzyściach ze stosowania produktów jakie oferuje Carbohort, można się będzie przekonać uczestnicząc w finałowym spotkaniu Borówkowego Factory. O szczegółach już niebawem.

Produkty z węgla brunatnego w uprawie borówkiPoprzedni artykułCENY TRUSKAWEK – notowania z dn. 23.05.2023
Następny artykułW okresie kwitnienia borówka wymaga dobrego nawożenia. Jak to zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj