W Hiszpanii były większe zbiory truskawek

Plonowanie bardzo smacznej odmiany Fortuna
Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów w truskawki Huelva, Freshuelva, poinformował, że sektor ten zakończył zbiory truskawek w sezonie 2020-2021 na poziomie 281 380 ton. Jest to wzrost zbiorów względem minionego sezonu o 7,7%.

Wzrost zanotowano również w wartości sprzedanych truskawek, które szacuje się, że sprzedano o około 7,5% drożej niż w analogicznym okresie minionego sezonu. Ostatni sezon nie należał również do łatwych, z uwagi na duże straty w uprawach wywołanych przez silne burze, które wystąpiły w szczytowym okresie zbiorów.

Pogoda wydłużyła również kampanię truskawkową. Spowodowało to nałożenie się części zbiorów z rozpoczynającymi się w maju i czerwcu zbiorami truskawek w innych regionach Europy.

Przedstawiciele hiszpańskich producentów truskawek ocenią kampanię 2020/21 jako trudną z uwagi na pogodę w jej pierwszej części, ale dobrą w drugiej połowie sezonu, kiedy obserwowano ożywiony popyt na hiszpańskie truskawki i wzrost cen.

Inne jagodowe

Produkcja malin w sezonie 2020/2021 wyniosła w Hiszpanii około 46 500 t, co oznacza spadek o 4,3% w porównaniu z poprzednim sezonem. Spadły również ceny o około 8% w porównaniu z poprzednim rokiem. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że powierzchnia upraw malin zmniejszyła się w tym roku o 10%, z 2300 do 2070 ha, co tłumaczy spadek plonów pod koniec sezonu.

Tymczasem produkcja borówki osiągnęła łącznie 49 170 ton, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeszcze większy wzrost, bo o około 10%, odnotowano w kontekście cen uzyskiwanych za te owoce. Szacuje się, że powierzchnia uprawy borówki w ostatnim sezonie wzrosła w Hiszpanii o około 7,2%.

Ważne kierunki sprzedaży

Niemcy i Wielka Brytania pozostają głównymi krajami docelowymi dla owoców jagodowych z regionu Huelva. W przypadku truskawek pomimo Brexitu eksport tych owoców do Wielkiej Brytanii był większy w porównaniu do ilości owoców sprzedanych do Francji, która znajduje się na trzecim miejscu. Z kolei Holandia, w przypadku malin i borówek, jest trzecim kierunkiem sprzedaży jagód z regionu Huelva.

Źródło: freshuelva.esPoprzedni artykułUprawa malin w tunelach w rodzimej glebie
Następny artykułRekordowe ceny malin a owoców brakuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj