W grupie Hortus trwają zbiory truskawek odmian powtarzających owocowanie

truskawka, Hortus, Albion. Monteray, San Andreas, zbiory truskawek, uprawa truskawek, jagodnik.plW grupie Hortus w Ochli koło Zielonej Góry, trwają właśnie zbiory truskawek odmian powtarzających owocowanie. W uprawie znajdują się tutaj ich takie kreacja jak 'Albion’, 'Monteray’ oraz 'San Andreas’. Dobrze oceniana jest wprowadzona uprawa tych odmian truskawek na wysokich zagonach, stale zwiększa się również areał upraw prowadzonych pod osłonami, również w glebie na zagonach.

Jak informuje Maria Mazurkiewicz, pracująca w grupie Hortus jako doradca, od kilku lat obserwowany jest wzrost areału uprawy truskawek odmian powtarzających

truskawka, Hortus, Albion. Monteray, San Andreas, zbiory truskawek, uprawa truskawek, jagodnik.pl, Maria Mazurkiewicz
Maria Mazurkiewicz, pracuje jako doradca w grupie Hortus

owocowanie. Okazuje się jednak, że wzrost ten jest mniejszy niż stale rosnące zapotrzebowanie na owoce produkowane w grupie. Te dostarczane są obecnie już do kilku sieci handlowych w kraju i zagranicą (Niemcy i Węgry). Współpraca z sieciami ma wiele zalet, ale również jest bardzo kosztowna – poczynając od konieczności wprowadzenia w gospodarstwach standardów jakości owoców (GlobalGAP – wdrożony jest w gospodarstwach wszystkich członków grupy), odpowiedniego schładzania owoców i ich pakowania, dowożenia do obiektów logistycznych (często oddalonych o kilkaset kilometrów od siedziby grupy). Wysokie są także koszty zatrudnienia stałej brygady, odpowiednio przeszkolonych osób odpowiadającej za zbiór i przygotowanie owoców. To wszystko w połączeniu z wysokimi kosztami założenia uprawy powoduje, że dobrej jakości, smaczne owoce muszą odpowiednio dużo kosztować, a cena w pobliżu 10 zł za kilogram za owoce w jednostkowym opakowaniu dostarczonym do siedziby klienta, jest minimalną ceną po której opłaca się produkować naprawdę wysokiej jakości owoce deserowe– informuje Piotr Kaczmarczyk, który wraz z żoną Barbarą jest największym producentem owoców w grupie Hortus. Bardzo dobrze w tym sezonie przez odbiorców truskawek z jednej sieci handlowych została przyjęta 1-kilogramowa łubianka, która została przygotowana specjalnie pod jego potrzeby. Ważnymi odbiorcami są także właściciele niewielkich firm lub hurtowni, którzy potrafią odebrać bezpośrednio z bazy grupy czasami podobną ilość owoców jak sieć handlowa.

truskawka, Hortus, Albion. Monteray, San Andreas, zbiory truskawek, uprawa truskawek, jagodnik.pl
Truskawki przywiezione z plantacji w jednostkowych opakowaniach
truskawka, Hortus, Albion. Monteray, San Andreas, zbiory truskawek, uprawa truskawek, jagodnik.pl, Lidl
Truskawki w 1-kg łubiankach przygotowane do wysyłki do jednej z sieci handlowych

Więcej informacji o grupie Hortus i prowadzonej w niej uprawie truskawek oraz współpracującej z grupą firmie Terra-Plant zajmującej się produkcją sadzonek truskawek, będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik”


Poprzedni artykułJubileusz 60-lecia SZD w Brzeznej
Następny artykułRośliny, nie tylko ozdobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj