Odbywająca się przez wiele lata w Kraśniku Międzynarodowa Konferencja Sadownicza JAGODOWE TRENDY, w tym roku po raz pierwszy (21-22 stycznia) zrealizowana została w Lublinie. Impreza składała się z części konferencyjnej, która toczyła się równolegle w dwóch salach w ciągu obu dni. Najważniejsze informacje z prelekcji przekazane zostaną na łamach czasopisma Jagodnik w kolejnych numerach. Póki co, zapraszamy jednak do zapoznania się z fotogalerią z części wystawowej tegorocznej edycji Jagodowych Trendów.
Nowa miejsce i nieco zmieniona formuła Jagodowych Trendów, co prawda nie przyciągnęła już tak licznego grona uczestników jak w poprzednich edycjach odbywających się w Kraśniku, to jednak wśród uczestników widać było faktycznie zainteresowanych dalszym rozwojem uprawy jagodowych. To Lubelszczyzna jest sercem polskiej produkcji jagodowych i wydarzenie, które przynajmniej raz w roku gromadzi producentów z tego regionu jest bardzo potrzebne – podkreśla dr Paweł Krawiec, z firmy Horti Team, dodając że są już pomysły jak poprowadzić tę imprezę w kolejnych latach. Również Marian Smentek, jeden z głównych organizatorów tego wydarzenia jest zadowolony z pierwszej lubelskiej odsłony Jagodowych Trendów. Uczymy się nowego miejsca. Wiemy co było niedoskonałe i co powinniśmy zrobić by było tylko lepiej – obiecując, że kolejna edycja Jagodowych Trendów zaskoczy uczestników i wystawców.

Jagodowe Trendy to też liczne grono wystawców Na stosiku firmy Agronom Plants Wielu gości odwiedziło firmę Yara Przedstawiciele firmy Niwa w odwiedzinach na stoisko szkółki Krzewińscy Warto było odwiedzić stanowisko Jagodnika W gronie wystawców W gronie wystawców Goście honorowi na stoisku firmy YARA Paweł Dąbrowski i dr Dariusz Paszko – jedni z wykładowców Część konferencyjną zakończyła debata z udziałem ekspertów branżowych
Nawozy, biostymulatory i środki ochrony
W gronie wystawców liczne były zwłaszcza podmioty oferujące nawozy, także nawozy z efektem biostymulacji czy preparaty zawierające aminokwasy oraz kwasy humusowe. Kondycja gleby, jej sorpcja w warunkach tak ograniczonych opadów jak w dwóch ostatnich latach przebija się na pierwszy plan. Inwestycje w glebę wydają się konieczne, jeżeli uprawy mają być dochodowe, zwłaszcza te prowadzone w kwaterach bez nawodnienia. Także żywienie roślin w obliczu niedoboru nośnika składników pokarmowych jakim jest woda także stanowi pewne wyzwania. Wydaje się, że szczególnego znaczenia nabierają więc preparaty nalistne, w tym takie, które redukują skutki stresów abiotycznych odczuwanych przez krzewy. Wysokie temperatury przy wietrznej pogodzie, długie okresy bez deszczu – zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. A z tego faktu korzystają też niektóre szkodniki. Ich presja jest większa lub zwiększa się ilość pokoleń w pojedynczym sezonie dzięki cieplejszym i dłuższym sezonom wegetacyjnym. Poniżej w formie zdjęciowej relacja z wystawy podczas Jagodowych Trendów 2020 na której można było spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami firm oferujących rozwiązania ułatwiające przezwyciężanie wymienionych trudności:
Aminokwasy z serii Agro-Sorb cieszyły się dużym zainteresowaniem Cleanergy oferuje m.in. rozwiązania zapewniające higienę w szklarniach i tunelach BioDynamic to preparat kondycjonujący glebę Doradcy firmy Mirpol Doradcy firmy Polskie Aminokwasy Doradcy PUH Chemirol na firmowym stoisku Fructus to marka z szerokim wachlarzem nawozów o zróżnicowanej kompozycji Jacek Ceglarski oczekiwał plantatorów na stoisku Azelis Marek Mazur z TAP odpowiadał na pytania dotyczące nawożenia Mirosław Korzeniowski to jedna z osób dzielących się wiedzą na stoisku firmy Bayer Ochrona plonów pozostaje ważnym zagadnieniem Ś.o.r. z oferty firmy Syngenta są powszechnie używane na polskich plantacjach Sebastian Przedzienkowski rozmawiał zplantatorami na stoisku firmy Yara Poland Specjaliści Intermag na stoisku firmowym Toma Seeds to nie tylko nasiona warzyw ale i preparaty które można stosować w uprawie jagodowych Tomasz Domański z firmy Koppert udzielał informacji o biologicznych rozwiązaniach dla ogrodnictwa Zespół specjalistów z Agrii na lubelskich targach