Z okazji 1 LIPCA – Dnia Owoców i Dnia Polskiej Borówki plantatorzy i producenci owocowych przetworów zapraszają na Targ Śniadaniowy na Mokotowie. Niedziela 30 czerwca, od 10:00 do 17:00. W programie prezentacje owoców jagodowych, degustacje oraz uroczyste otwarcie sezonu zbiorów borówki dokonane przez najmłodszego z grona polskich plantatorów. Event rozpocznie zespół Dizzy Boyz Brass Band i przebój „Bo jak nie my to kto?”

Owoce to naturalne źródło błonnika, kwasów organicznych, bomba witamin i substancji mineralnych. Na postrzeganie owoców coraz większy wpływ ma zawartość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Jedząc owoce bogate w przeciwutleniacze możemy chronić organizm przed starzeniem, zaburzeniami układu krążenia, chorobą wieńcową, nadciśnieniem, cukrzycą i otyłością. Świadomość, że są częścią recepty na zdrowie i samopoczucie nie przekłada się jednak na ich codzienną konsumpcję. Jednym z pomysłów na zmianę sytuacji jest kampania „Czas na polskie superowoce!” – promująca codzienne spożycie filiżanki owoców jagodowych i szeroka mobilizacja środowiska producentów. Święto 1 LIPCA honorowym patronatem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektor Sanitarny, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Dzień Owoców obchodzony jest 1 LIPCA na całym świecie. Przełom czerwca i lipca to odpowiednia data by promować zdrowe odżywianie oraz rolę owoców w codziennej diecie. Lato to czas największego bogactwa natury. To jedyny czas w roku, kiedy dostępne są wszystkie popularne gatunki jagodowe – obok borówki, truskawki, maliny, porzeczki czy jagoda kamczacka, w której produkcji też jesteśmy już światowym liderem. Latem mamy największą szansę na wprowadzenie do swojej diety mnóstwa świeżych owoców i warzyw, które trafiają do sklepów prosto z naszych polskich plantacji. Pamiętajmy, że według najnowszych zaleceń żywieniowych powinny one stanowić połowę naszej diety. Lato to czas kiedy najłatwiej kształtować dobre nawyki żywieniowe.

Czas największego bogactwa owoców

Trwa szczyt sezonu truskawkowego, w pierwszej połowie czerwca pojawiły się jagody kamczackie, w drugiej pierwsze tegoroczne maliny. Na początku lipca Polska rozpoczyna zbiory borówki oraz czarnej porzeczki, na horyzoncie widać aronie, świetnie zapowiadają się też tegoroczne polskie zbiory mini-kiwi.

Owoce sezonowe tworzą tzw. jagodową sztafetę. Od majowych truskawek, po jesienne odmiany malin, codziennie możemy cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi krajowej produkcji. Pół roku to jest czas, w którym można skutecznie budować nawyk codziennej konsumpcji. Tych nawyków bardzo nam brakuje.

Jemy mało owoców, choć jesteśmy ich produkcyjną potęgą. Eksportujemy na najbardziej wymagające rynki na 4 kontynentach. Niskie krajowe spożycie owoców to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych. Tym większy jest potencjał tego święta – warto byśmy tego dnia zaobserwowali jak mało owoców konsumujemy

– mówi Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jako społeczeństwo nie mamy żadnego praktycznie nawyku konsumpcji owoców – ani rano, ani na tzw. drugie śniadanie, dziecięce lunch box’y najczęściej mają kształt kromki białego pieczywa. Owocami nie kończymy obiadu, hasło deser też nie kojarzy się nam z owocami. Nie mamy owoców na podwieczorek itd. Efektem jest sumaryczna niska konsumpcja. Przed nami socjologiczne wręcz wyzwanie. Bez refleksji i dużej interdyscyplinarnej mobilizacji, bardzo trudno nam będzie osiągnąć wymierne sukcesy – dodaje Witold Boguta.

Czas na polskie superowoce!

Trwa sezon na polskie superowoce. Superowoce to obok borówki, czarna porzeczka, truskawka, malina, aronia, mini-kiwi, jagoda kamczacka – owoce wyjątkowo bogate w składniki szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody. Pojęcia superfruits czy superowoców są bardzo atrakcyjne. Warto tak postrzegać krajową produkcję. Od lat większość owoców jagodowych trafia na eksport i to właśnie jako Polish Super Fruits (#PolishSuperFruits).

Uroczyste obchody w niedzielę 30 czerwca w Warszawie

Zapraszamy na spotkanie miłośników owoców z ich producentami. Obchody święta polskich owoców odbędą się na Targu Śniadaniowym na Mokotowie, w niedzielę 30 czerwca, od godziny 10:00 do 17:00. To jedno z popularniejszych miejsc zakupów i celebracji posiłków na bazie świeżych produktów.

Zaproszenie na Targu Śniadaniowym na Mokotowie na Facebooku

Wśród atrakcji prezentacje walorów polskich owoców jagodowych, możliwość zdegustowana pierwszych tegorocznych borówek, czerwonych i czarnych porzeczek, zakupu szerokiej palety przetworów bogatych w antocyjany owoców jagodowych. Wśród atrakcji konfitury borówkowe, konfitury i nektary z czarnej porzeczki, soki z aronii, dżemy i konfitury z minikiwi, soki i smoothie z minikiwi w różnych wariantach smakowych. Jagodowe lody. Przetwory z jagody kamczackiej, w tym sok BIOHASKAP® Vitality, zdobywca Best New Product Award BIOFACH 2019 w Norymberdze, na największych na świecie targach produktów ekologicznych.

100 konkurentów z całego świata, nasz tłoczony na zimno sok z owoców jagody kamczackiej, lekko słodki, o bardzo intensywnym ciemno-rubinowym kolorze – pokonał wszystkich!

– mówi z dumą Małgorzata Jaszyk  wiceprezes Nutracevit.

Superowoce również przetworzone mogą pozostać bogatym źródłem przeciwutleniaczy, o ile zostaną one utrwalone we właściwy sposób, o czym świadczy zachowana charakterystyczna czerwona lub fioletowa barwa.

Obchody Dnia Polskiej Borówki i uroczystość rozpoczęcia borówkowego sezonu 2019

1 LIPCA to także Dzień Polskiej Borówki. Sezon borówkowy tradycyjnie otworzy degustacja dokonana przez najmłodsze dziecko w borówkowej branży. Będzie nim 15-miesięczny Krzysztof Kramarz, syn plantatorów z miejscowości Janolin w gminie Rawa Mazowiecka (woj. Łódzkie). Rozpoczynający się sezon będzie pierwszym w jego życiu. O przywilej otwarcia sezonu rywalizował w czerwcu aż z 5 rówieśnikami z całej Polski. Rekordowa była liczba uczestników (w 2017 – 2 dzieci, 2018 – 4, 2019 – 6). W finale znaleźli się również Jaśmina Janelt, Laura Krupińska, Oskar Piwowarczyk, Tymoteusz Biel i Leon Górniak. Rekordowy jest też szacowany na ponad 100 tys. osób zasięg informacji na temat internetowego głosowania. To efekt zaangażowana plantatorów i setek udostępnień informacji o głosowaniu w mediach społecznościowych.

Całej naszej społeczności życzymy jak największych zbiorów i łaskawej pogody, aby szczęśliwie zebrać plony. Wszystkim rodzicom życzymy dużo cierpliwości. Dzieci nadają sens naszemu istnieniu i naszej pracy. Wszystkich życzymy aby rosła świadomość korzyści płynących z jedzenia borówki i aby ludzie zrozumieli jak ważne jest kupowanie produktów pochodzących z Polski 

– życzą Agnieszki i Kamila Kramarz, plantatorzy borówki z miejscowości Janolin w gminie Rawa Mazowiecka. Ich syn Krzysztof zwyciężył w wyborach dziecka, które degustacją pierwszych borówek zainauguruje sezon 2019.

W programie występy zespołu Dizzy Boyz Brass Band z charyzmatycznym wokalem Daniela „Wolnego” Moszczyńskiego, w tym przebój zapowiadany jako symboliczny – „Bo jak nie my to kto?” (ok. godziny 11:00).

Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki honorowym patronatem objęli Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Jan Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, prof. dr hab. Wiesław Bielawski – Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr hab. Dorota Konopacka, prof. IO – p.o. Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Zaproszenie

Targ Śniadaniowy na Mokotowie – modne miejsce robienia zakupów i celebracji wspólnych śniadań. Dla wszystkich praktykujących zdrowy tryb życia i stawiających na świeże produkty. W niedzielę to będzie jedyne w swoim rodzaju miejsce spotkania z producentami przetworów i plantatorami owoców jagodowych. 

Zabierzcie przyjaciół, znajomych i rodzinę na śniadanie i świętujcie z nami Dzień Owoców oraz Dzień Polskiej Borówki i uroczystość rozpoczęcia borówkowego sezonu 2019.

  • Szczegółowa program eventu [link]

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

Dzień Polskiej Borówki oraz projekt „Lato z borówkami” są częścią realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Kampania umożliwia kontynuację i rozszerzenie działań promocyjnych rozpoczętych z inicjatywy plantatorów borówki. Celem kampanii jest promocja spożycia i walorów zdrowotnych wszystkich polskich owoców jagodowych.

Poprzedni artykułPromocja polskiej borówki na szczycie IBO
Następny artykułXXII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach – fotogaleria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj