Utrzymać zdrowotność i jakość truskawek odmian powtarzających owocowanie




Uprawa truskawek odmian powtarzających owocowanie wydaje się, że trwa krótko, bo tylko jeden sezon. Jest to jednak okres bardzo intensywnej produkcji, która rozpoczyna się od wiosennego posadzenia roślin i zbioru owoców. Ten w zależności od jakości materiału nasadzeniowego realizowany jest od czerwca lub lipca i trwa do nadejścia pierwszych silniejszych przymrozków. Tak długi okres zbioru owoców wymaga nie tylko dobrego odżywienia roślin, ale również stosowania produktów do ochrony, które wkomponują się w trwający kilka miesięcy zbiór owoców.

Rekomendacje dotyczące produktów wpływających na poprawę zdrowotności, ale również jakości owoców udziela Krzysztof Łęgocki z firmy ICB Pharma, z którym spotykamy się w kwaterach produkcyjnych firmy Agronom Berries w Pasiece. W zblokowanych tunelach na rynnach w matach z firmy Botanicoir rosną tutaj truskawki odmiany ‘Portola’. Jest to jedna z ważniejszych odmian z grupy powtarzających owocowanie uprawianych w tym przedsiębiorstwie z przeznaczeniem ich owoców do sprzedaży marketowej.

Z uprawą truskawek i malin w firmie Agronom Berries będzie można zapoznać się już 6 sierpnia w ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje” 2021 – szczegóły – kliknij i zobacz.

Przeciwko roztoczom bez okresu karencji

Częstym problemem w uprawie truskawek powtarzających owocowanie są przędziorki, które szczególnie dobre warunki do rozwoju znajdują w uprawach pod osłonami. Jednym z produktów, który można wykorzystywać do ich zwalczania jest Siltac. Jego główną zaletą oprócz dobrej skuteczności, jest możliwość jego stosowania do zwalczania roztoczy w okresie zbioru owoców.

Lepsza zdrowotność roślin i jakość owoców

Produktem, który regularnie stosowany jest na plantacjach firmy Agronom Berries jest Megis. Jest to nawóz zawierających krzem w postaci kwasu ortokrzemowego oraz mikroelementy (cynk, miedź, molibden, bor). Regularne stosowanie tego produktu w uprawie truskawek pozytywnie wpływa nie tylko na ich zdrowotność, ale również na jakość owoców. W szczególności na ich jędrność i trwałość w obrocie towarowym.

Miligard to z kolei produkt zapewniający dobre odżywienie roślin w fosfor i potas. Zwiększa równocześnie tolerancję truskawek na porażenie przez patogeny grzybowe. Rośliny, gdzie stosowany jest ten produkt mają również ładny zielony kolor, co przekłada się na sprawnie przebiegającą fotosyntezę.

K. Łęgocki rekomenduje również zastosowanie saletry wapniowej oferowanej przez firmę ICB Pharma w produkcie Canion Ca. Jest to unikalny na rynku produkt wapniowo-azotowy w nowatorskiej technologii cieczy jonowych. Dzięki zastosowanej przełomowej technologii cieczy jonowych pobieranie wapnia przez rośliny jest szybsze, bardziej efektywne i bardziej bezpieczne w porównaniu do tradycyjnych form nawozów. Preparat Canion Ca poprawia jędrność i zdolność przechowalniczą owoców.

W uprawach realizowanych pod osłonami, celowe okazuje się również stosowanie produktu Biopolin. Zastosowany w okresie intensywnego kwitnienia truskawek powtarzających owocowanie będzie zwabiał na plantacje owady zapylające kwiaty.

Szczegółowe rekomendacje dotyczące stosowania tych kilku produktów w uprawie truskawek powtarzających owocowanie znajdziecie w materiale filmowym:









Poprzedni artykułKombajnem na zbiory borówki. FILM
Następny artykułTruskawki najpopularniejszymi owocami w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj