Agrotech również dla jagodowych (cz. I)

Agrotech w Kielcach to przede wszystkim duża wystawa maszyn i technologi dla produkcji rolniczej. Z roku na rok powiększa się jednak liczba firm oferujących rozwiązania dla sektora ogrodniczego, w tym dla coraz liczniej odwiedzających Tagi Kielcie producentów roślin jagodowych.

Liczby

Swoją ofertę w Kielcach na AGROTECH i LAS-EXPO prezentowało ponad 600 firm z 19 krajów. Uczestniczące w targach firmy swoją ofertę prezentowały praktycznie na całym terenie Targów Kielce – a więc na powierzchni prawie 60 tysiącach metrów kwadratowych – w 7 stałych halach wystawienniczych, terenie zewnętrznym i po raz pierwszy w 5 wystawienniczych halach namiotowych. Liczbę zwiedzających szacuje się na ponad 55 tysięcy.

Mechaniczne niszczenie chwastów

Coraz mniejsza liczba herbicydów zarejestrowana do stosowania w uprawach roślin jagodowych, a także warzyw, sprawia, że coraz więcej osób już stosuje lub zaczyna wprowadzić na plantacjach maszyny do mechanicznego zwalczania chwastów. Jak informuje Stanisław Łuczak, właściciel firmy Łuczak z Warty, zainteresowanie tego typu maszynami powinno wzrosnąć w momencie wprowadzenia Integrowanej ochrony roślin. Ta na producentach będzie wymagała przede wszystkim stosowania rozwiązań, które pozwolą ograniczyć stosowanie preparatów chemicznych, w tym herbicydów. W ofercie jego przedsiębiorstwa jest pielnik – oferowany jest w wersji 3–7-rzędowej. Maszyna ta dodatkowo, może być wyposażona w rozsiewacz nawozów. Eko-pielnik nie tylko niszczy chwasty w międzyrzędziach, ale również w rzędach roślin. Na ramie maszyny można zamontować również sadzarkę karuzelową lub tarczową.

 

Urządzenia do mechanicznego zwalczania chwastów prezentowano także na stoisku firmy K.U.L.T, która w swojej ofercie ma zarówno kompletne maszyny do zwalczania chwastów, jak również przystawki, które można zamontować, na już posiadanej maszynie w celu likwidacji chwastów.

 

Całą gamę pielników, a także różnego rodzaju sadzarki w swojej ofercie ma firma Solan z Lublina. W przypadku pielników oferowanych przez to przedsiębiorstwo dostępne są maszyny w wersjach 2–7 sekcyjnych. Istnieje w nich możliwość zastosowania kierownicy, co pozwala na kontrolowanie toru jazdy maszyny niezależnie od ciągnika. Maszyna ta może być również wyposażona w dozowniki nawozu. Okazuje się, że dozownik pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również daje znaczne oszczędności w ilości zużywanych nawozów oraz daje gwarancję tego, że nawóz trafi bezpośrednio w okolice systemu korzeniowego. Jest to szczególnie istotne na plantacjach bez fertygacji.
Pielęgnacja międzyrzędzi

Coraz większym uznaniem wśród osób uprawiających truskawki cieszą się maszyny służące do mechanicznego niszczenia chwastów w międzyrzędziach. W ofercie firmy Agrofor z Pilzna są maszyny firmy Akpil, która m.in. produkuje glebogryzarki rzędowe posiadające od 2 do 4 sekcji roboczych. W przypadku gospodarstw truskawkowych najwięcej sprzedaje się jednak maszyn 2 lub 3 sekcyjnych. Jak informował Grzegorz Migała z firmy Agrofor, maszyny te mogą być również wyposażone w siewnik nawozów. Cena maszyny z trzema sekcjami roboczymi to 18 800 zł, za siewnik nawozów należy dopłacić jeszcze 4200 zł. W wersji z 4 sekcjami roboczymi dodatkowo zastosowano hydrauliczne naprowadzanie maszyny w międzyrzędzia, w opcji ta glebogryzarka może posiadać hydraulicznie regulowaną wysokość kół, siewnik nawozów oraz licznik hektarów.

Włoskie glebogryzarki międzyrzędowe firmy Brevegieri prezentowała z kolei firma Agrothim z miejscowości Wilków Wielki. Podobnie jak wcześniejsza maszyna tak i ta może być wyposażona w dozownik nawozów, który pozwala dawkować w trakcie uprawek mechanicznych nawozy bezpośrednio w okolice sytemu korzeniowego. W przypadku tych maszyn warto dobrze określić jaka powinna być szerokość robocza (lub określić zakres w jakim taka maszyna ma pracować). W ofercie są maszyny z belką roboczą o szerokości od 1,65 m do 4,4 m (maszyny o takiej szerokości są mechanicznie składane). Maszyna 3-sekcyjna kosztuje około 19 370 zł, a za dozownik nawozów należy zapłacić jeszcze około 3360 zł.Poprzedni artykułPrzędziorki pod kontrolą
Następny artykułZ ofertą dla sadowników cz.I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj