Uprawy pod osłonami. W ziemi czy w substracie?

Cory - 14 maja 2020, uprawa w tunelu, w glebie



W zeszłym tygodniu, 21 stycznia, odbyła się pierwsza odsłona Akademii Uprawy Truskawek 2022 w wersji online. Nosiła ona tytuł „Uprawy pod osłonami. W ziemi czy w substracie?”. W jej trakcie kilku specjalistów z branży przybliżyło zagadnienia związane z produkcją owoców pod osłonami. Taka technologia ma wiele zalet, ale zaproszeni goście nie unikali także trudnych wątków.

Uprawy pod osłonami. Czy warto?

Konrad Kozakiewicz i Janusz Góra, obaj z Haygrove

Warto, o czym informowali eksperci z firmy Haygrove – Konrad Kozakiewicz i Janusz Góra. Pierwszy z nich mówił o przyspieszaniu zbiorów. Efekt taki możliwy jest do uzyskania przede wszystkim w tunelach solowych z transparentną folią. Można je szczelnie zamknąć, co sprawia, że warunki termiczne są lepsze w chłodne wiosenne noce, zaś możliwości kumulowania ciepła w słoneczne dni bardzo dobre. Do produkcji truskawek z odmian powtarzających owocowanie Janusz Góra rekomendował jednak tunele zblokowane. Takie obiekty wyposażone w dyspersyjną folię sprawiają, że nawet w upalne letnie dni warunki wegetacji roślin i plonowania są znośne.

Jaka technologia?

Tomasz Szuławy z Ceres International w trakcie swego wystąpienia na AUT 2022

Tomasz Szuławy z Ceres International przybliżył kwestie związane z doborem substratów do upraw truskawek. Okazuje się, że kwestia ta wcale nie jest prosta, a wybór odpowiedniej kompozycji podłoża może znacznie ułatwić produkcję. Przestrzegał przed zbyt przepuszczalnymi mieszankami, ale także mówił o szkodliwości choćby krótkotrwałego zalewania nadmiarem pożywki czy wody systemu korzeniowego roślin. W jego ocenie maty kokosowe o odpowiedniej kompozycji włókien to wariant dający duże możliwości w uprawie truskawek.

Paweł Gierasimiuk mówił o znaczeniu odpowiedniej klasy sadzonki dla powodzenia uprawy

O doborze materiału nasadzeniowego mówił z kolei Paweł Gierasimiuk z Delphy Poland. Dokonał dość gruntownego przeglądu i klasyfikacji klas sadzonek jakie nadają się do zakładania plantacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem upraw pod osłonami. W drugiej części webinaru odniósł się także do kwestii ewentualnych reklamacji sadzonek. Prosił, by ustalenia z dostawcami zawierać w formie pisemnej, co ułatwia dochodzenie swych praw. W odniesieniu do podłoży apelował, by o ile to możliwe, nie wysadzać nowych sadzonek w używane maty. Jeżeli wystąpi problem z ich wzrostem zastosowanie używanego i potencjalnie porażonego patogenami podłoża może stanowić czynnik silnie redukujący szanse na skuteczne roszczenia, nie mówiąc już o możliwym do uzyskania plonie.

Żywienie truskawek

Wojciech Wojcieszek mówił o nawożeniu upraw

O niuansach nawożenia truskawek uprawianych pod osłonami mówił Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. Jego wystąpienie objęło szeroki wachlarz zagadnień. Dotyczyło nie tylko roli jaką pełnią poszczególne pierwiastki w prawidłowym wzroście truskawek, ale także częstotliwości i długości cykli fertygacynych czy futurystycznych systemów uprawy. Przy okazji wystąpienia przedstawiciela firmy nawozowej nie zabrakło pytań o spodziewaną dostępność i przypuszczalne ceny produktów wiosną. W tym względzie prelegent wypowiedział się w tonie uspakajającym, ale daleki był od składania kategorycznych deklaracji dotyczących kształtowania się stawek za konkretne nawozy w przyszłych miesiącach.

Uprawy pod osłonami – jak dowiedzieć się więcej

Kompletny zapis webinarium pozostanie dostępny zarówno w kanale YouTube Jagodnika jak i na Facebook-owym profilu czasopisma. Można więc odszukać go w każdym z tych serwisów. Ponadto, szczegółowe relacje z całej Akademii Uprawy Truskawek będą sukcesywnie ukazywać się na łamach czasopisma Jagodnik w dziale truskawkowym. To jeden z wielu powodów dla których warto rozważyć prenumeratę tego fachowego periodyku. Pierwszą część AUT można także obejrzeć poniżej:









Poprzedni artykułQUANTIS – pierwszy biostymulator od Syngenty
Następny artykułKongres Borówkowy w Małej Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj