Zapewne pamiętacie nasz tegoroczny projekt Truskawkowe Inspiracje. Finałowe spotkanie jakie odbyło się na początku lipca (czytaj również), wcale nie oznacza iż zakończyliśmy działania związane z ta inicjatywą. Będzie ona kontynuowana w przyszłym roku. Tymczasem zaglądamy do gospodarstwa Magdaleny i Mateusza Włodarczyków, by zobaczyć jak mają się poszczególne odmiany biorące udział w projekcie.

Nie wszystkie odmiany truskawek nadają się do gruntu

Truskawki z nasadzeń realizowanych na przełomie kwietnia i maj zapewniły w tym rok całkiem dobre plonowanie. Wynikało to z faktu użycia sadzonek doniczkowanych typu tray oraz wielokoronowych (waitingbed), których owocowanie rozpoczęło się po około 50-60 dniach od posadzenia. Ciekawe obserwacje poczyniliśmy w drugiej połowie października. Tu widzimy rośliny, które sadzone były ze słabszych sadzonek frigo A i A- dostarczonych przez Geoplant Vivai. Kondycja tych roślin jest naprawdę bardzo dobra, przede wszystkim zaskakuje nas zdrowotność tych roślin i potencjał plonotwórczy na przyszły sezon – podkreśla Mateusz Włodarczyk. Nie wszystkie jednak odmiany cechuje tak dobra kondycja. Najsłabiej wglądają zagony z odmianami 'Mailing  Allure’ i 'L19111′. Także w przypadku odmiany 'Lola’ zaobserwować można sporo wypadów podobnie jak 'Rendezvous’. W przypadku tej ostatniej, rośliny są bardzo niewyrównane we wzroście, w niektórych miejscach wręcz zamarły. To wskazuje, że niektóre odmiany nie nadają się do produkcji gruntowej, lub mają bardzo specyficzne wymagania.

Podsumowując prowadzoną kolekcję odmian, Matusz Włodarczyk wskazał na najlepiej oceniane przez niego odmiany. Dla mnie najbardziej sprawdziły się trzy odmiany, które zresztą posadziłem na polach produkcyjnych. Są to: Cory, Twist i Falco. Cechuje je bardzo DObra zdrowotność polowa i oczywiście plonowanie i jakość owoców.  

Zamieranie roślin niektórych odmian świadczyć może o ich specyficznych wymaganiach
Zagony z nowymi klonami od Geoplant Vivai. Sadzonki frigo A i A- sadzono na początku maja

Szkodniki truskawek mogą zaskoczyć

Ochrona przed szkodnikami plantacji prowadzonej na zagonach nie nastręcza dużych trudności, ale … Zaskoczeniem w tym roku okazał się wciornastek. Wynikało to z faktu, iż ta plantacja wieloodmianowa zaczęła owocować później niż tradycyjne truskawki. Dodatkowo zbiegło się to z okresem wysokich temperatur co sprzyja szybkiemu rozwojowi wciornastków. Na plantacje wystawiono duże ilości pułapek lepowych a mimo to i tak część owoców musiała być zebrana do przemysłu bo straciły jakość handlową. Udało się natomiast w ryzach utrzymać przędziorki. Na tej plantacji został wykonany przed kwitnieniem zabieg preparatem Floramite. To pozwoliło utrzymać plantację bez przędziorków aż do tej pory – przypomina Michał Malicki z firmy UPL.

Owoce uszkodzone przez wciornastki – koniec czerwca

Dobre przygotowanie truskawek do zimy i plany na przyszły rok

Sezon 2022 dobiega końca ale projekt Truskawkowe Inspiracje trwa nadal. Rośliny w tym roku miały zapewnione jednakowe warunki do wzrostu. Tak więc w przyszłym roku można będzie porównać w pełni obiektywnie ich potencjał plonotwórczy i sprawdzić jakość owoców. Jeszcze w tym sezonie spotkamy się na tej plantacji by pokazać jak przygotować truskawki do dobrego przezimowania. Od wiosny 2023 r. będzie na bieżąco relacjonować poczynania na plantacji truskawek prowadzonej w ramach Truskawkowych Inspiracji. Bądźcie z Nami!

Zapraszamy również do lektury czasopisma JAGODNIK gdzie w dwóch ostatnich tegorocznych numerach znajdziecie obszerne podsumowanie tegorocznych działań w gospodarstwie Magdaleny i Matusza Włodarczyków.







Poprzedni artykułŻurawina wielkoowocowa  – owoc poszukiwany w tym sezonie
Następny artykułWeekend otwartych drzwi w szkółkach – 7– 9 listopada (9:00- 15:00)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj