Truskawkowe warsztaty (cz. III) – Rozwiązania Calfert do nawożenia i biostymulacji truskawek odmiany ‘Flair’

W czasie zwiedzania tunelowych doświadczeń

W jednym z tuneli solowych firmy Haygrove, gdzie realizowany jest projekt „Truskawki w tunelach” w miejscowości Michałów w powiecie Płońskim za program nawożenia odpowiedzialne jest firma Calfert. W tunelu tym rosną truskawki odmiany ‘Flair’ posadzone 26 marca z sadzonek MWB. W czasie „Warsztatów truskawkowych” odbywających się 8 maja, zalecenia agrotechniczne dla tej uprawy przedstawił Albert Zwierzyński z firmy Calfert.

Podczas sadzenia sadzonki MWB zanurzono w roztworze preparatu Humik (0,4 l na 100 l wody), tak aby wspomóc wzrost systemu korzeniowego na początkowym etapie jego wzrostu. Zbudowanie od początku silnego systemu korzeniowego jest bardzo ważne, szczególnie jeśli produkcja ustawiona jest na zbiór już po 60 dniach od posadzenia roślin. W przypadku dostarczonych do projektu sadzonek MWB, po przeprowadzeniu mapowania kwiatów, wiedziano, że każda roślina ma od 4 do 5 pędów kwiatostanowych. Według Zbigniewa Pisarka z firmy Flevoplant dostarczającej te rośliny, przy takim obłożeniu roślin pędami kwiatostanowymi z jednej rośliny już po 60 dniach powinno się uzyskać około 450 gram najwyższej jakości truskawek.

Fertygacja w tym tunelu prowadzona była tutaj z zastosowaniem m.in. nawozu YaraLiva Calcinit, który podawany była od samego początku, m.in. w celu poprawnego rozwoju systemu korzeniowego oraz dostarczanie ważnego dla roślin wapnia. Kolejnym produktem stosowanym na początkowym etapie wzrostu poprzez fertygację był Fertygold LpH 12-42-8 + Mg łącznie z nawozem Calfert Berry Duo (mieszanina mikroelementów) oraz siarczanem magnezu 7xH2O. Nawozy te podawano dwa razy. Następnie przez system fertygacyjny znów podano Humik w dawce 5 l/ha przez system fertygacyjny, a pożywkę oparto o nawozy Fertygold 20-20-20 + Calfert Berry Duo + Siarczan magnezu 7xH2O. Zastosowanie nawozów z serii Fertygold LpH, pozwoliło wyeliminować potrzebę zakwaszania pożywki, zakwaszania zwyczajowo kwasem azotowym. Dlatego, aby uprościć prowadzenie zabiegu fertygacji, w tunelowej uprawie truskawek, wybrano nawozy Fertygolg LpH, które obniżaj odczyn pożywki oraz nawóz Calfert Berry Duo, który zawiera podwójnie schelatowane mikroelementy. Wszystkie te zabiegi zastosowano, aby maksymalnie ułatwić fertygację w glebowej uprawie truskawek.

W czasie dojrzewania owoców pożywka została utworzona w oparciu o takie produkty Fertygold 10-20-30, który zawiera wysoką dawkę potasu, pierwiastka ważnego w tworzeniu dużego i wysokiej jakości plonu. Nawóz Fertygold 10-20-30 będzie wzbogacony nawozem na bazie siarczanu magnezu Calfert Basic Magnez oraz nawozem mikroelementowym Calfert Berry Duo. W drugim cyku będzie aplikowana saletra wapniowa w postaci nawozu YaraLiva Calcinit. 

Do nawożenia dolistnego stosowano takie produkty jak Potasil Plus Krzem, który zawiera 20% krzemu oraz potas i azot. Kolejnym produktem był Aminocomlex w skład którego wchodzą aminokwasy i mikroelemnty. W trakcie dorastania owoców warto również truskawki dokarmiać wapniem w tym celu rekomendowany jest prosty nawóz wapniowy Wapno Mix Micro zwierający 16% wapna + mikroelementy i wyciągi z alg lub Calleaf Calcium, który również zawiera wapń, krzem, mangan i specjalnie sformułowane wyciąg roślinne.

Więcej szczegółów o tym jak nawozić truskawki można dowiedzieć się oglądając materiał filmowy:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here