Jedną z lokalizacji gdzie realizowany jest projekt Truskawkowe Inspiracje są Karczmiska i gospodarstwo dr Pawła Krawca. Truskawki w gruncie posadzono na podwyższonych zagonach. Wybrano dwie odmiany ‘Allegro’ oraz ‘Malling Allure’. Jak sobie radzą w tym sezonie?

Dwa typy sadzonek truskawek

Jak przypomina dr Paweł Krawiec truskawki w gruncie sadzone były tu w maju 2020 roku. Wykorzystano przy tym dwa typy sadzonek – doniczkowane typu tray w przypadku odmiany ‘Malling Allure’ oraz sadzonki frigo w klasie B. W przypadku tej pierwszej odmiany uzyskano w 2 miesiące po posadzeniu już pierwsze zbiory. ‘Allegr’o owocuje dopiero w tym roku, rośliny bardzo dobrze przetrwały zimę i rokują na dobre zbiory w tym sezonie. ‘Allegro’ jest w bardzo dobrej kondycji, rośliny są już po kwitnieniu i jak widać plon zapowiada się na dobrym poziomie. W przypadku tej odmiany staramy się ograniczyć nawożenie, zwłaszcza azotem, tak by nie pobudzać roślin do zbytniego wzrostu wegetatywnego. Na ten moment wydaje się, ze rośliny są w dobrej równowadze pomiędzy powierzchnią masy liściowej a ilością owoców – mówi dr Paweł Krawiec.

Malling Allure – rośliny w czasie kwitnienia

Truskawkowe doświadczenia

Choć jest to kwatera w pełni produkcyjna to jak zwykle wzbogacona w liczne doświadczenia. Są tu prowadzono obserwacje związane z różnymi metodami odkażania gleby oraz jej wzbogacania w substrat z węgla brunatnego (Carbomat). Są też testowane różne programy nawożenia oraz ochrony, w tym polegające na ograniczeniu stosowaniu chemicznych środków ochrony. Sprawdzamy też różne programy biostymulacyjne. W tym roku dobrze się nam sprawdził produkt Maral aplikowany poprzez fertygację w dawce 3 l/ha z dodatkiem 0,5 l/ha nawozu ASX Krzem – informuje dr Paweł Krawiec.

Allegro rokuje na dobre zbiory w tym sezonie

Więcej szczegółowych informacji w materiale filmowym:

Projekt Truskawkowe Inspiracje ma na celu prezentację nowych technik uprawy, nowych odmian oraz możliwości wykorzystania nowatorskich produktów. Promuje trendy oraz różne technologie uprawy truskawek. W sezonie 2021 realizowany jest w trzech lokalizacjach. Pierwsze z nich to Kozacka Truskawka – gospodarstwo prowadzone przez Konrada Kozakiewicza, nastawione jest na uprawę wczesnych truskawek w tunelach. Lokalizacja w Karczmiskach to gospodarstwo dr Pawła Krawca, gdzie uprawia truskawki tradycyjnie na podwyższonych zagonach z wykorzystaniem różnych typów sadzonek. Trzecia lokalizacja to gospodarstwo Agronom Berries należące do Pawła Dąbrowskiego, gdzie uprawia truskawki odmian tradycyjnych i powtarzających owocowanie w tunelach.  Truskawkowe Inspiracje to projekt pozwalający na wdrażanie nowych rozwiązań i technologii uprawy truskawek.
#RazemDoCelu   

Zobacz również materiały z lokalizacji w Kozacka Truskawka, gdzie truskawki rosną w tunelach foliowych:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here