Wybieramy tunele do przyspieszonej uprawy truskawek

Odmiana 'Flair' w uprawie tunelowej

Wiele wskazuje na to, że uprawa truskawek w tunelach kolejny raz okaże się dochodowa. Przyspieszenie wegetacji w tunelach w porównaniu do roślin w gruncie jest niezaprzeczalne. Wcześniejsze wejście na rynek z owocami, w dodatku bardzo dobrej jakości, pozwala osiągnąć wymierne skutki. Taka produkcja ma szansę spełnić oczekiwania plantatora, o ile prowadzona będzie rozważnie, z uwzględnieniem wielu czynników warunkujących jej finalne powodzenie. Zapraszam do wysłuchania rozmowy, którą odbyli dwaj eksperci od produkcji truskawek w tunelach w końcu kwietnia w gospodarstwie prowadzonym przez jednego z nich.

Połączyć wiedzę z praktyką

Do spotkania doszło w gospodarstwie „Kozacka truskawka” należącym do Konrada Kozakiewicza w ramach działań związanych z projektem „Truskawkowe Inspiracje”. Położone jest ono w Michałowie pod Płońskiem. Truskawka w strukturze upraw jest gatunkiem bardzo ważnym, choć plantator coraz mocniej stawia także na produkcję malin. Równolegle do prowadzenia gospodarstwa K. Kozakiewicz doradza innym plantatorom w zakresie doboru odpowiedniego wariantu tunelu do ich potrzeb. Jest członkiem zespołu Haygorve, firmy oferującej tego typu rozwiązania. Jego gościem w dniu 28 kwietnia był Marek Jamry, także reprezentant tej firmy. Obaj panowie przeprowadzili rozmowę dotyczącą uprawy truskawek w tunelach. Miała ona praktyczny charakter. Plantator podzielił się swymi spostrzeżeniami i opiniami co do tego jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w uprawie truskawek na wczesny zbiór. Dużą zaletą przekazywanych informacji jest fakt, że płyną one z własnych doświadczeń.

O czym rozmawiano?

Kompletny zapis rozmowy w formie materiału filmowego znajduje się poniżej. Nagranie trwa ok. kwadrans i wysycone jest bardzo silnie informacjami o charakterze praktycznym. Najważniejsze z poruszonych zagadnień to:

– początek sezonu: warunki pogodowe i wpływ tuneli na kondycję roślin i możliwy termin owocowania

– porównanie efektu przyspieszenia owocowania uzyskiwanego poprzez okrywy płaskie i konstrukcje tunelowe z uwzględnieniem kosztów pracy

– wykorzystanie opadów śniegu w uprawach tunelowych

– wybór odpowiednich materiałów stalowych do budowy tuneli

– dobór folii o parametrach dostosowanych do wymogów uprawianego gatunku i sterowania jego plonowaniem

– wybór typu tunelu – solowe czy zblokowane

– istotne informacje dotyczące wietrzenia obiektów realizowanego zarówno manualnie jak i mechanicznie

– kwestie związane z ochroną roślin w tunelach

To tylko najważniejsze z poruszonych zagadnień. Każdy, kto rozważa wzniesienie tuneli do produkcji truskawek, powinien zapoznać się z poniższym filmem:

Poprzedni artykułOptymalny termin zwalczania roztocza truskawkowca
Następny artykułAntraknoza – dlaczego coraz groźniejsza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj