Ceny truskawek 8 czerwca na rynkach hurtowych

Dobrej jakości truskawki sprzedają się zdecydowanie lepiej
Wraz z nastaniem cieplejszych dni i nocy rozpoczęło się i tak późniejsze niż w minionych latach plonowanie truskawek uprawianych w gruncie. Pogoda sprawia, że należy liczyć się z tym iż w nieodległej perspektywie czasowej na rynek napłynie zarówno sporo towaru deserowego jak i tego z przeznaczeniem na przemysł. Powoli ruszają skupy, co mogłoby dawać nadzieję na odbicie stawek. Te mocno spadły zaraz po Bożym Ciele. Jednak początkowe stawki oferowane przez skupujących nie zadowalają plantatorów. Ceny 1,5-1,8 zł/kg truskawki z szypułką przy niewielkich wydajnościach nie gwarantują dochodowej produkcji.

Ceny i wydajności nie zadowalają

Jakość truskawek, przynajmniej u moich klientów, jest dobra. W tym roku z tym nie mamy większych problemów w okolicach Czerwińska. Problemy zasadniczo są dwa: niskie stawki i niewielkie wydajności. Obecnie obserwować można efekty niekorzystnego splotu okoliczności. Po pierwsze, na targowisko w Nowym Przybojewie trafiają ostatnie truskawki spod upraw tunelowych. Po drugie, zrobiło się cieplej i zaczęła plonować truskawka spod folii perforowanej. Tu jednak dochodzimy do trzeciego punktu. Z uwagi na niedobór wody, zwłaszcza w kwaterach bez nawadniania, plonowanie będzie niskie. Sytuacja jest zatem bardzo niedobra. Zarabiają aktualnie gównie handlarze, tzw. przerzutowcy. Plantatorzy jeszcze niedawno sprzedawali truskawki nawet po 5-6 zł za łubiankę. Teraz jest nieco lepiej – mówi Jacek Witkowski, plantator truskawek z powiatu płońskiego praz doradca firmy Timac Agro Polska. Nie bez wpływu na kondycję gruntowych upraw pozostały także warunki panujące zimą. Niektóre plantacje zostały dość dotkliwie uszkodzone przez mrozy. Widok z kamer zainstalowanych na wspomnianym rynku hurtowym daje podstawy by wierzyć, że sezon jest już niemal w pełni. Plac jest zapełniony furgonetkami. W większości nie są one jednak załadowane dużymi ilościami towaru.

Jakie ceny na giełdach w Polsce?

Ceny aktualnie wykazują delikatny trend wzrostowy. Jak to często bywa, najwyższe są na podwarszawskich Broniszach. To jednak wymagający rynek, doceniający najwyższej jakości towar. Na pozostałych targowiskach stawki są dość wyrównane. Ceny za 2 kg łubiankę zaczynają się od 6-7 zł. Trudno jest uzyskać więcej niż 14-15 zł. Ceny minimalne i maksymalne truskawek na kilku rynkach hurtowych w różnych częściach kraju prezentuje poniższa tabela:

Rynek hurtowyCena minimalna (zł/2 kg)Cena maksymalna (zł/2 kg)
Bronisze1025
Elizówka915
Nowe Przybojewo812
Targpiast712
Zjazdowa614

Szanujmy własną pracę

Ważne jest, byśmy nie ścigali się w dół ze stawkami. Cena 7 zł za łubiankę w sytuacji gdy trzeba dojechać na giełdę, poświęcić na to czas i pieniądze na paliwo i wjazdówkę, nikogo nie powinna zadowalać. A przecież sporo handlu ostatnio odbyło się właśnie po takiej stawce. Apeluję do wszystkich, byśmy szanowali swoją pracę i nie wyniszczali się wzajemnie konkurowaniem na takich zasadach – mówi Jarosław Składowski, plantator ze wsi Rzeczyca. Jego gospodarstwo opisywaliśmy w ostatnim numerze czasopisma Jagodnik. Jest zlokalizowane przy dość ruchliwej drodze, więc równolegle do sprzedaży odbiorcom hurtowym prowadzona tu jest sprzedaż detaliczna. Dzisiejsza cena za łubiankę truskawek na placu w takiej formule zbytu u Składowskich to 15 zł.Poprzedni artykułTruskawkowe Inspiracje w Karczmiskach. Truskawki w gruncie
Następny artykułNawożenie truskawek w tunelach i w gruncie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj