Projekt Truskawkowe Inspiracje w Hornigach ma na celu ocenę przeszło 20 odmian truskawek i sprawdzenie ich przydatności do uprawy na podwyższonych zagonach. Do założenia plantacji pokazowej wykorzystane były różne typy sadzonek począwszy od sadzonek frigo A- poprzez różne typy sadzonek frigo i doniczkowane. Po około 40 dniach od wysadzenia postanowiliśmy dokonać wstępnej oceny kondycji roślin i ich potencjału plonotwórczego.

Truskawki na zagonach a typy sadzonek

W przypadku uprawy truskawek na zagonach, można korzystać z różnego typu sadzonek. W zależności od terminu sadzenia i typu sadzonek różne będą efekty produkcyjne. Chcieliśmy się o tym przekonać, dlatego w projekcie „Truskawkowe Inspiracje” w Hornigach użyto różnych typów sadzonek. Sadzenie realizowane było ręcznie i przypadło na ostanie dni kwietnia i początek maja. Po około 40 dniach od wysadzenia oceniamy rośliny i ich potencjał plonotwórczy.

Widać duże różnice między różnymi typami sadzonek. W przypadku sadzonek typu tray ale też niektóry sadzonek frigo A+ potencjał roślin jest imponujący. Widać już faworytów jeśli chodzi o plonowanie. Niewątpliwie na ten moment wyróżniają się odmiany ‘Aurora Munira’ ze szkółki Ecoferti i ‘Cory’ dostarczona przez Poland Plants. Ta pierwsze odmiana ma średnio 3-4 kwiatostany, a pierwsze owoce zaczęły już dojrzewać. Podobnie jest w przypadku odmiany ‘Cory’, gdzie korzystaliśmy również z sadzonek tray rośliny mają po 6-7 gron, więc naprawdę można się tu spodziewać imponującego plonu w pierwszym roku uprawy – zapowiada Magdalena Cieślak-Włodarczyk. W przypadku niektórych jak np. ‘Rendezvous’ mamy nasadzenia z sadzonek tray i WB możemy w ten sposób porównać różne typy sadzonek i efekty w pierwszym roku uprawy.

W przypadku niektórych nowych odmian użyte zostały sadzonki w klasie frigo A-. Nie zapewnią one plonowania w pierwszym roku uprawy, a na pierwsze zbiory owoców można liczyć dopiero w kolejnym sezonie.

Do zobaczenia 2 lipca

Odmiany, które zaowocują już w tym roku można będzie ocenić podczas spotkania, jakie zaplanowane zostało na 2 lipca (sobota). Zaprezentowane zostaną wtedy nie tylko nowe odmiany, ale też pełna technologia uprawy truskawek na podwyższonych zagonach. Już teraz zapraszamy wszystkich na to szkolenie, które będzie prawdziwym vademecum, dla tych którzy chcą rozwijać polową uprawę truskawek, z ukierunkowaniem na wysokie plony i dobrą jakość owoców. By wziąć udział w spotkaniu należy się zarejestrować – LINK.

Truskawkowe Inspiracje – 40 dni od sadzenia

Poprzedni artykułChoroby i szkodniki malin – rozmowy o możliwościach ich zwalczania
Następny artykułKonkurs! Wybieramy największą truskawkę sezonu 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj