Choroby i szkodniki malin – rozmowy o możliwościach ich zwalczania




Majową lustrację w tunelowej kwaterze malin uprawianych na podwójny zbiór realizujemy wspólnie z dr Pawłem Krawcem z firmy Horti Team oraz Radosławem Ptaszkiem z firmy Syngenta. Jest to doskonała okazja do analizy przeprowadzonych i ważnych do wykonania zabiegów wpływających na zdrowotność roślin i owoców.

Utrzymać dobrą zdrowotność pędów

Podstawowym zabiegiem, w uprawach tunelowych jak też tych polowych jest dobra ochrona pędów przed chorobami. Mowa tu głównie o zamieraniu pędów maliny. Do tego celu jednym z podstawowych produktów jest Switch 62,5 WG. Produkt ten wykazuje również wysoką skuteczność jeśli chodzi o zabezpieczenia uprawy przed szarą pleśnią. Utrzymanie pędów w dobrej zdrowotności jest szczególnie ważne na plantacjach, gdzie planowany jest podwójny zbiór – podkreśla dr P. Krawiec. Mocnej ochrony wymagają również uprawy polowe i zawsze jeśli występuje duże ryzyko infekcji szarą pleśnią i trudno znaleźć okno na wykonanie zabiegu warto pamiętać, o działaniu interwencyjnym produktu Switch 62,5 WG– dodaje R. Ptaszek.

Mówiąc o dobrej ochronie fungicydowej malin należy również pamiętać o możliwości zastosowania produktu Scorpion 325 SC. Ten fungicyd wykazuje wysoką skuteczność m.in. w zwalczaniu rdzy maliny, ale również dobrze sprawdza się w ochronie pędów przed zamieraniem pędów malin.

Uwaga na szkodniki

Również ważnym problemem w uprawach malin mogą być zwójkówki, które bardzo dobrze będzie zwalczał Affirm 095 SG. Warto zaznaczyć, że jest to dopiero pierwszy pełny sezon od wprowadzenia tego produktu w uprawie malin, gdzie wykazywał wysoką skuteczność w zwalczaniu szkodników – rekomendował dr P. Krawiec. Warto również pamiętać, że produkt ten jest również dobrym rozwiązaniem do zwalczania muszki plamoskrzydłej. W celu wyznaczenia prawidłowego zbiegu zwalczającego tą muchówkę, konieczne jest prowadzenie monitoringu z wykorzystaniem pułapek z płynem wabiącym D. suzuki.

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułTruskawki – nawożenie ukierunkowane na dobrą jakość owoców
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje – 40 dni od sadzenia i są już pierwsze dojrzałe truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj