W projekcie Truskawki w Tunelach realizowanym przez jagodnik.pl, Haygrove Poland oraz firmy partnerskie, testowane jest aż 20 odmian truskawek. Nasadzenie realizowane było w większości w terminie 13-17 marca, przy czym porównywane są różne typy sadzonek począwszy od frigo A+ po sadzonki doniczkowane typu tray. Podczas naszej wizyty 14 maja w gospodarstwie Kozacka Truskawka gdzie realizowany jest projekt, mogliśmy się przekonać które odmiany zaczynają dojrzewać jako pierwsze.

W testowych tunelach powoli zaczynają dojrzewać pierwsze odmiany. Efekty mogą być zaskakujące, a ten rok pokazuje dokładnie jak duże może być przyspieszenie zbiorów z upraw tunelowych i tradycyjnych polowych przykrywanych dla przyśpieszenia wzrostu agrowłókniną lub folią perforowaną. Najszybciej zbiory rozpoczynają na roślinach wysadzanych z sadzonek typu tray – praktycznie punktualnie – 60 dni po wysadzeniu. Założeniem naszego projektu było nasadzenie, z którego będziemy mieli owoce po 60 dniach od wysadzenia. Wyrobiliśmy się praktycznie co do dnia, uzyskując pierwsze zbiory dokładnie po 2 miesiącach od wysadzenia – mówi Konrad Kozakiewicz, zajmujący się tym projektem. Wśród najwcześniej dojrzewających odmian są ‘Magnum’, ‘Romina’, ‘Rumba’ i ‘Mailing Centenery’. Obserwując pierwsze owoce można ocenić ich wygląd – kolor i kształt, jak też twardość i smak. Dokładnie uwidaczniają się też różnice we wzroście poszczególnych odmian. Widać też jak duże są różnice miedzy różnymi typami sadzonek – np. w przypadku odmiany ‘Sonsation’ gdzie posadzono zarówno rośliny z sadzonek tray plants i frigo A++.

Truskawki odmiany Sonsation sadzone w tym samym terminie z sadzonek typu frigo A++ i tray plants

W trakcie naszej wizyty był też Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek. To niebywałe wydarzenie, projekt gdzie można porównać tak wiele odmian oraz ocenić różnice między różnymi typami sadzonek. Jestem pod wrażeniem tego co tu można zobaczyć – powiedział zwiedzając z nami uprawę. Obiektywnie ocenił też pierwsze dojrzewające odmiany, o czym można się przekonać oglądając film.

Pierwsze dojrzewające owoce można było dostrzec już także w tunelu gdzie posadzono truskawki z wykorzystaniem sadzonek frigo. Tu najwcześniejsze okazały się ‘Rumba’, ‘Vibrant’, ‘Romina’, 'FragolAurea’ i ‘Quicy’.

Pełna ocena odmian oraz całego projektu już niebawem w czasopiśmie Jagodnik. Warto mieć prenumeratę.  

Poprzedni artykułPiękna strona Superowoców
Następny artykułWłosi liczą straty spowodowane przez pogodę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj