Jagodowe trendy w Holandii (cz. II) – borówka, porzeczka i malina


Drugi dzień roboczych warsztatów zorganizowanych w ramach International Delphy Soft Fruit Event (czyt. też cz. I) zdominowały zagadnienia dotyczące uprawy borówek, czerwonej porzeczki oraz malin. Wdrażane tutaj rozwiązania nastawione są na uzyskiwanie najwyższej jakości owoców. Równocześnie poszukiwane są tutaj rozwiązania, które mają pozwolić zoptymalizować uprawę tego gatunku.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w firmie Berrybrothers w miejscowości Roggel – Heibloem. Zwiedzanie tej firmy rozpoczęliśmy od uprawy malin, w przypadku których w uprawie znajduje się tylko jedna odmiana i jest nią ‘Kwanza’, która dzięki temu, że jest uprawiana w szklarni, wysokim tunelu oraz pod daszkami i przy zastosowaniu kilku technologii jej uprawy: sadzonki plug plants oraz long cane jej owoce firma ta może oferować od wczesnej wiosny praktycznie do końca roku.

W firmie tej mogliśmy również zapoznać się z produkcją najnowszych odmian borówki, a mianowicie ‘Cargo’ i ‘Last Caal’, które rosły w sąsiedztwie zbieranej już odmiany ‘Duke’. W tym gospodarstwie na znacznym areale uprawia się również odmianę ‘Aurora’, na której to plantacji prowadzone są również doświadczenia z różnego rodzaju produktami dostarczonymi przez firmy: Bio Gro, Yara, Biobest, Swiss Gro, Bionur.

Firma Berrybrothers, słynie jednak z uprawy czerwonej porzeczki, której owoce ma w swojej ofercie przez cały rok. W niektórych miesiącach roku, musi je tylko importować. Jak inofrmowali właściciele firmy w przypadku czerwonej porzeczki, jej owoce muszą być najwyższej jakości, a to jest możliwe tylko pod kilkoma warunkami: uprawa musi być prowadzona pod osłoną, konieczne jest regularne cięcie odmładzające, a równocześnie regulujące wielkość plonu oraz odpowiednie nawożenie i ochrona.

Wizyta w firmie Driessen Blueberries była okazją do zapoznania się z realizowana tutaj produkcją szkółkarską. Jak informował Leon Driessen ich firma w tym roku została zakupiona przez amerykańską firmę Fall Creek Farm & Nurser. W jego opinii to połączenie pozwoli oferować jeszcze lepszej jakości materiał szkółkarski i co ważne najnowszych odmian, których tak silnie potrzebuje wielu producentów w Europie. Niezwykle ciekawie prezentowała się nowa doświadczalna plantacja borówki wysokiej, która w drugim roku po posadzeniu pozwoliła na zbiór ponad 10 ton najwyższej jakości owoców hektara (więcej o tej plantacji w kolejnym numerze „Jagodnika”).

Ostatnim punktem programu była wizyta na plantacjach firmy Blueberry Giant w miejscowości Weeze. W firmie tej zaprezentowano nam doświadczenia związane z uprawą borówki na wysokich zagonach ściółkowanych różnego rodzaju materią organiczną dostarczoną przez firmy: BVB, Jiffy, PHC, Campag. Jak informował John Berden z Blueberry Giant, w ich firmie w nowo zakładanych plantacjach odchodzi się od ściółkowania rzędów czarną folią lub czarną agrowłókniną lub tkaniną na korzyść zastosowania dużych ilości substratów organicznych. To stwarza nowe problemy jak np. konieczność zwalczania chwastów, ale długofalowej uprawie borówki wysokiej wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Więcej szczegółów z International Delphy Soft Fruit Event będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik”





Poprzedni artykuł1 LIPCA – Dzień Polskiej Borówki
Następny artykułPokaz zbioru jagody kamczackiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj