Z powodu obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa nie mogliśmy zorganizować spotkania w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza, gdzie wraz z firmą Haygrove realizowany jest projekt „Truskawki w Tunelach”. W ocenie jest ponad 20 odmian truskawek, których większość już owocuje. Są to rośliny posadzone z sadzonek mini tray, frigo A+ lub WB w marcu lub lipcu 2019 roku. Jak owocują oraz jakie były zastosowane rozwiązania w ich uprawie będziemy informować naszych czytelników w kolejnych materiałach filmowych przygotowanych z tego wdrożeniowego gospodarstwa.

Początek projektu w 2019 roku

Partnerów projektu Truskawki w Tunelach zaprosiliśmy na specjalne nagrania, by w ten sposób zobrazować jak wygląda uprawa i owocowanie różnych odmianach w tunelach, przy zastosowaniu różnych technologii uprawy. Dla przypomnienia projekt Truskawki w Tunelach jest realizowany wspólnie z firmą Haygrove oraz licznymi partnerami. Są nimi firmy: Agrimpex, Agrosimex, Bayer, Calfert, Carbohort, Ceres, Delphy, Intermag, Koppert, Poldrip, Timac Agro, Yara oraz dostawcy sadzonek czyli szkółki: Agronom Plants, Agro Trus, Boryna, De Kemp, Flevoplants, Kaack, Mazzoni, Neessen, Poland Plants, Rozsadnik, RW Pole, Van den Elzen. W ubiegłym roku obserwowaliśmy już jak przebiega owocowanie z nasadzeń wiosennych (rozpoczęło się 8 maja 2019) oraz jesienne po tym jak część roślin w testowych tunelach została wymieniona na nowe sadzonki (mini tray, frigo A+ i waiting bads) z których owocowanie miało miejsce we wrześniu 2019. Po przezimowaniu tych roślin w tunelach, w tym roku mogliśmy w pełni ocenić potencjał poszczególnych odmian truskawek, zweryfikować ich wczesność oraz przydatność do uprawy w tunelach.

Zespół Jagodnika w trakcie przygotowania nagrań filmowych

Tunele – słuszny kierunek

Jak podkreśla Konrad Kozakiewicz, właściciel gospodarstwa Kozacka Truskawka oraz reprezentant firmy Haygrove, poprzez udział w projekcie on jak również wielu plantatorów przekonało się, że produkcja deserowych truskawek powinna odbywać się w tunelach, a nie jak dotąd pod płaskimi przykryciami z folii perforowanej czy agrowłówkniny. To jest całkiem inna produkcja jakościowych truskawek. Praca w tunelach jest o wiele łatwiejsze, mamy tu szerokie możliwości działania i sterowania wzrostem roślin. Plony są wysokie, a towar bardzo dobrej jakości. Dodam tylko, że obecnie (14 maja) sprzedaję truskawki z tuneli w cenie 22 zł za kilogram, podczas gdy pierwsze truskawki spod płaskich okryć jakie pojawiają się na giełdzie, z racji niskiej jakości są sprzedawane po 25 zł/łubiankę 2 kg. Sam ten fakt przemawia za uprawą w tunelach – informuje Pan Konrad. Sam osobiści ciągle inwestuje w tunele foliowe, w tym roku uprawia już truskawki w tunelach o powierzchni 1,2 ha. Najnowszą inwestycją jest uprawa malin w zblokowanym tunelu foliowym z firmy Haygrove.

Najwcześniejsze odmiany truskawek do tuneli

Jeśli chodzi uprawę truskawek w tunelach to według Konrada Kozakiewicza liczy się przede wszystkim wczesność. Pod tym względem ciągłym liderem pozostaje odmiana ‘Flair’ (dostawca sadzonek firma Flevoplant), której owoce w tym roku zaczęto zbierać już w ostatnich dniach kwietnia. Do połowy maja, gdy odwiedzaliśmy to gospodarstwo zbiory tej odmiany były w pełni, a jakość owoców ciągle wysoka. Dobrze prezentowała się ta odmiana uprawiana na podwyższonych zagonach w podłożu z węgla brunatnego z firmy Carbohort oraz w substracie kokosowym dostarczonym do projektu przez firmy Ceres oraz Agronom Plants. Przy uprawie na zagonach trzeba się jednak liczyć z tym że dojrzewanie owoców jest o 3-4 dni późniejsze względem uprawa na płasko w gruncie. Kolejna odmiana na którą zwraca uwagę Konrad Kozakiewicz to dobrze znana ‘Rumba’ (dostawca sadzonek Neessen), nieco późniejsza względem odmiany ‘Flair’, ale zapewaniająca duże i bardzo smaczne owoce, znana już i chętnie kupowana przez odbiorców. Do grona wczesnych odmian zaliczona została odmiana ‘Cory’ (dostawca sadzonek Poland Plants), wyróżniająca się wyglądem owoców, które „same się sprzedają”. Truskawki tej odmiany są duże i bardzo smaczne. Interesującą prezentowały się również owoce dojrzewającej około tydzień po odmianie ‘Flair’ odmiany ‘Dahli’ (Flevoplant).

Flair – zbiory trwają

Flair

Jeśli chodzi o wczesne truskawki to Pan Konrad cały czas dobrze ocenia odmianę ‘Alba’. Zaczyna dojrzewać kilka dni po odmianie ‘Flair’, ma za to duże i bardzo wyrównane owoce.

W trakcie naszej wizyty 14 maja w tunelach dojrzewała już większość testowanych odmian, łącznie z tymi średnio wczesnymi jak np. FE 1711 (De Kemp), Magnum (Kaack), Grandarosa (Agro-Trus) czy Limalexia (Van den Elzen). To pokazuje wyższość tuneli gdzie przy dobraniu odpowiednich odmian, można zbierać truskawki najwyższej jakości, zapewniając stałe ich dostawy do odbiorców. O tym jak uprawiać te odmiany i jak prezentowały się w czasie dojrzewania już niebawem na łamach portalu jagodnik.pl oraz w czasopiśmie „Jagodnik”.







Poprzedni artykułCzy amerykański mączniak agrestu będzie problemem?
Następny artykułNawożenie truskawek – zalecenia Jarosława Barszczewskiego z firmy Yara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj