Projekt Truskawki w tunelach realizowany przez Jagodnik i Haygrove w porozumieniu z partnerami to poligon doświadczalny na którym testowane i wdrażane do praktyki są najnowsze rozwiązania w uprawie truskawki. Jednym z podmiotów uczestniczących w badaniach jest firma Ceres.

Ochrona truskawek w systemie Zero Pozostałości

Firma Ceres oferuje rozwiązania do przywracania glebie parametrów właściwych do uprawy truskawek poprzez eliminację szkodników i chorób glebowych. Jeśli jednak plantator uzna, że sytuacja dojrzała do tego, by poniechać uprawy w gruncie, to Ceres oferuje podłoże uprawowe na bazie włókien kokosowych, które w takiej sytuacji z powodzeniem może zostać wykorzystane.

Łukasz Kołodziej z firmy Ceres podczas lustracji plantacji truskawek w Michałowie dokonał przeglądu rozwiązań biologicznych do ochrony roślin z portfolio firmy. Jednym z nich jest Triash. Zawiera on bakterie glebowe oraz grzyby z rodzaju Trichoderma. Taka kompozycja pomaga zabezpieczyć rośliny przed groźnymi chorobami glebowymi. Stosuje się go zapobiegawczo, dwukrotnie w sezonie. Innym preparatem zawierającym bakterie i grzyby o zbawiennym wpływie na truskawki jest Klozer. Chroni on plantacje przed larwami, m.in. opuchlakami, które podgryzają korzenie roślin prowadząc do ich śmierci. O tym jak polepszyć warunki glebowe do uprawy truskawek można dowiedzieć się oglądając poniżej zamieszczony film:

Uprawa truskawek w podłożu kokosowym

Firma Ceres do doświadczeń w gospodarstwie Kozacka Truskawka dostarczyła poza biologicznymi preparatami do ochrony roślin także podłoże kokosowe. Utrzymuje ono dobre stosunki powietrzno-wodne, szybko odprowadza nadmiar wody. W uprawie truskawki jest to dobra alternatywa wobec gleb wyeksploatowanych, zmęczonych, z dużą obecnością szkodników i chorób glebowych. Więcej na temat wpływu takiego podłoża na rozwój i plonowanie krzewów można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Poprzedni artykułMaliny w pojemnikach z węglem brunatnym CARBOMAT
Następny artykuł„Czy ma Pan/Pani czarną porzeczkę?” Aktualne ceny skupu czarnych porzeczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj