Truskawki w doświadczeniach
Firma Avoird Trayplant z siedzibą w Molenschot niedaleko Eindhoven w Holandii, została założona w 2002 roku przez osoby, które wcześniej zajmowały się doradztwem w produkcji owoców malin i truskawek. Znając potrzeby i oczekiwania plantatorów zdecydowano się na produkcję wysokiej jakości materiału szkółkarskiego – dominują tutaj sadzonki doniczkowane truskawek typu tray i mini tray oraz malin long cane. Prowadzone są tutaj również własne obserwacje i badania dotyczące przydatności do uprawy nowych odmian truskawek, systemów uprawy oraz badane optymalne rozstawy.

Johan Noeren z firmy Avroid Trayplant

Pewnym pokłosiem, prowadzonej wcześniej działalności doradczej, którą zajmował się również Peter van Avoird, są corocznie zakładane w firmie poletka doświadczalne, w realizacji których uczestniczy grupa firm związana z sektorem roślin jagodowych. W przypadku truskawek w przeznaczonym do tego celu małym tunelu testowano w tym roku 9 odmian truskawek powtarzających owocowanie i ich różne rodzaje sadzonek oraz rozstawy między roślinami. Truskawki uprawia się w matach z substratem kokosowym (dostarcza go do badań firma Legro). Sadzonki tray w tym roku sadzono w rozstawie 3 rośliny na mb, mini tray – 4 rośliny/mb, w podobnych rozstawach sadzono rośliny plug pre-potted (sadzonka uzyskana po przesadzeniu małej sadzonki doniczkowanej do doniczki o większej średnicy) oraz plug plant (mała sadzonka doniczkowana). Te kombinacje zastosowano do wszystkich ocenianych odmian powtarzających owocowanie takich jak 'Evi’s Delight’, 'Capri’, 'Murano’ oraz nowości 'Furore’ czy odmian będących jeszcze pod numerami hodowlanymi. Na zakończenie realizowanych doświadczeń, zapraszani są również producenci współpracujący z firmą, którzy mogą zapoznać się z wynikami prowadzonych doświadczeń.

 

Więcej informacji o produkcji sadzonek truskawek oraz malin m.in. w tej holenderskiej szkółce będzie można przeczytać w najbliższym numerze Jagodnik 6/2104. A teraz zapraszam na króki film oraz do galerii zdjęć prezentujących produkcję sadzonek truskawki i malin w tej firmie.

 

Więcej zdjęć w galerii

Poprzedni artykułW holenderskiej szkółce konterowej
Następny artykułDrosophila suzukii – realne zagrożenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj