Uprawa truskawek i malin w tunelach nabiera w Polsce coraz większej popularności. Wymaga jednak dużych inwestycji oraz wiedzy dotyczącej prowadzenia i pielęgnacji roślin. Pozwala zarazem uzyskiwać wysokiej jakości owoce, a przy odpowiednim doborze odmian oferować je przez kilka miesięcy w roku. Dowodem na to było spotkanie jakie 8 sierpnia firma Haygrove przy współpracy z Jagodnik.pl zorganizowała na Farmie Ovoc należącej do Aleksandry i Mariusza Pietruszków.

Truskawki i maliny w tunelach

Gospodarstwo Aleksandry i Mariusz Pietruszków już na etapie swojego powstawania postawiło na najnowsze rozwiązania w uprawie truskawek i malin (czytaj również). Większość tych gatunków uprawiana jest w tunelach foliowych, przy wykorzystaniu najnowszych odmian i technologii. Truskawki uprawia się tu w matach z podłożem kokosowym, przy czym praktykowane są różne strategie uprawy. Tradycyjne odmiany (‘Flair’ i ‘Elsanta’) sadzi się tu na początku lipca, tak by uzyskać pierwsze zbiory na przełomie sierpnia i września. Po przezimowaniu roślin uzyskuje się z kolei wczesny zbiór – pierwsze truskawki są wtedy zwykle zbierane od początku maja. Po tym zbiorze uprawa jest likwidowana. W tunelach zblokowanych uprawia się z kolei odmiany powtarzające owocowanie: ‘Furore’, ‘Murano’ i ‘Harmony’. Z nasadzeń kwietniowych ich zbiory rozpoczęły się w tym roku pod koniec czerwca i będą kontynuowane do późnej jesieni.

Nowym kierunkiem jest z kolei uprawa malin, również realizowana w tunelu i doniczkach. Wybrana została odmiana ‘Tulameen’. Nadzór doradczy nad wszystkimi uprawami sprawuje firma Delphy.

Wykorzystanie nowych technologii w uprawie turkawek i malin procentuje tu wysoką i wyrównaną jakością zbieranych owoców. To z kolei pozwala uzyskiwać za nie korzystne ceny a wysoka jakość truskawek i malin z Farmy Ovoc, sprawia że chętnych na ich zakup póki co nie brakuje.

Szczegółowa relacja ze spotkania już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK.

Zapraszamy też na finał Malinowego Factory, gdzie również opowiemy o uprawie malin pod osłonami.

Poprzedni artykułWażna narzędzie w ochronie malin przed chorobami (Malinowe Factory 2017)
Następny artykułZIELEŃ TO ŻYCIE -zaczynamy 31.08.2017 – ZAREJESTRUJ SIĘ I ODWIEDŹ WYSTAWĘ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj