Zimny koniec kwietnia i pierwszej dekady maja miały istotny wpływ na sytuację na plantacjach borówki. Dokładną ocenę będzie można przeprowadzić w czerwcu obserwując jakie jest faktycznie zawiązanie owoców. Warunki pogodowe póki co niezbyt sprzyjają roślinom borówki. Kwitnienie na plantacjach dopiero się rozpoczęło.

Warunki pogodowe tej wiosny sprawiły, że rozwój kwiatów był spowolniony. Rośliny czekały na ocieplenie. W czasie zeszłotygodniowych przymrozków pełnia kwitnienia miała miejsce w uprawach pod osłonami, początek tego procesu można było zaobserwować na odmianach wczesnych, natomiast spowolnienie wegetacji najbardziej widoczne było w przypadku odmian środka sezonu i późnych.

Na pozór wydaje się, że spadki temperatur nie były istotne na tym etapie rozwoju pąków. Trzeba zaznaczyć jednak, że lokalnie plantatorzy odnotowali też spadki temperatury nawet do -7°C. Jest to poziom, przy którym mogło dojść do uszkodzeń. Dla wielu były to nieprzespane, pracowite noce i poranki. Naszych upraw broniliśmy na różne sposoby.

Plantacje podczas przymrozkowych nocy chronione zraszaczami (fot. SPPB)

Poza tym, jak już informowaliśmy wcześniej, zapąkowanie na części odmian jest słabsze niż zwykle i już po zimie widzieliśmy, że kwiatów będzie mniej. W skali kraju dotychczasowe przymrozki nie powiększyły tego poziomu strat. Konkretniej oceny będziemy mogli dokonać w czerwcu obserwując tempo wzrostu owoców. Teraz nie wszystkie uszkodzenia mogą być widoczne.

Aktualnie plantatorzy borówki muszą skupić się wypracowaniu wysokiej jakości owoców. Pierwszym krokiem zdecydowanie jest dobre zapylenie. Przebieg pogody nie sprzyja, przez co nie wszędzie trzmiele i pszczoły z powodzeniem pracują na plantacjach. Potrzebne są dobre warunki pogodowe i optymalne odżywienie roślin, aby kwiaty stały się atrakcyjne dla zapylaczy.

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, czego możemy oczekiwać, jeśli chodzi o rynek borówki w sezonie 2023. O przewidywaniach na sezon będziemy rozmawiać w gronie plantatorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Plantatorów Borówki na przedsezonowym spotkaniu w dniu 2 czerwca 2023. O szczegółach tego spotkania będziemy wkrótce informować.

Kto może wziąć udział w spotkaniu? Czy chętni mogą się jeszcze zgłosić przed spotkaniem?

Będzie to spotkanie dla członków SPPB. Plantatorzy chętni do przystąpienia do orgnizacji zdążą to jeszcze zrobić przed spotkaniem. Wystarczy podjąć decyzję i wysłać e-mail na adres biuro@stowarzyszenieborowkowe.pl

Informacja prasowa Stowarzyszenia Polskich Plantatorów BorówkiPoprzedni artykułRównomierne podawanie wody jest niezwykle ważne
Następny artykułJagodnik 5/2023 już w sprzedaży 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj