Jagodnik 5/2023 już w sprzedaży 




Zapraszamy do lektury bieżącego, majowo-czerwcowego wydania czasopisma „Jagodnik”. W przygotowanym numerze solidna dawka z zakresu nowoczesnej uprawy roślin jagodowych. Analizy cenowe i informacje z zakresu koniecznych do wprowadzenia w uprawie wielu gatunków zmian, które pozwolą dostosować się do zmieniających się oczekiwań rynkowych. Zachęcamy do lektury oraz prenumeraty.

Kurier Jagodowy 

Truskawka

Truskawki powtarzające – czy też warto?

Uprawa odmian truskawki powtarzających owocowanie cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem wśród krajowych producentów tych owoców. Przybywa zarówno nowoczesnych plantacji, jak też tych tworzonych sposobem gospodarczym. Coraz więcej owoców tych odmian jest również w sprzedaży. Czy to się opłaca lub może, co należy zrobić i jak kalkulować koszty, aby uprawa taka dała zadowalający zysk – postaram się przedstawić w przygotowanym materiale.

Akademia Uprawy Truskawek (cz. 2). Nawożenie i nowe odmiany

Stare Radzikowo to miejsce, w którym odbywały się zimą ważne dla branży truskawkowej wydarzenia. Należała do nich zorganizowana 25 lutego Akademia Uprawy Truskawek (AUT). W pierwszej części relacji z tego szkolenia (czyt. „Jagodnik” 4/2023) skupiłem się głównie na wątkach związanych z ochroną roślin. Tym razem pora na zagadnienia dotyczące nawożenia oraz doboru odmian.

Kwieciak malinowiec zagrożeniem dla truskawek i malin

Jednym z najważniejszych szkodników zagrażających uprawom truskawek i malin jest kwieciak malinowiec. W sezonie poprzednim w wielu lokalizacjach obserwowano występowanie tego szkodnika w dużym nasileniu, a łagodna zima sprzyjała przezimowaniu tego agrofaga, dlatego w roku bieżącym możemy spodziewać się równie wysokiej jego presji.

Ważne dla uzyskania plonu

Wśród wystawców podczas TSW 2023 (czyt. też „Jagodnik” 4/2023) znalazły się m.in. firmy oferujące plantatorom produkty przydatne do stymulacji zarówno wielkości, jak i jakości plonu. Takich przedsiębiorstw było bardzo dużo, co dowodzi rosnącego znaczenia preparatów o właściwościach biostymulujących. Część producentów owoców traktuje już biostymulację jako nieodłączny element agrotechniczny, prawdopodobnie nawet równoważny z nawożeniem i ochroną roślin.

Jak to się robi

Produkcja owoców jagodowych wysokiej jakości wymaga dziś nie tylko odpowiednich technik uprawowych, ale też zaplecza umożliwiającego prawidłowe ich przygotowanie do sprzedaży. Należące do grupy Limax farmy, które produkują owoce jagodowe, powiązane są obecnie z nowoczesnym obiektem służącym do sortowania i pakowania owoców. Jak to działa?

Malina

Plamistości liści na plantacjach w 2022 roku

Wraz z rozwojem technologicznym oraz agrotechnicznym w produkcji malin, co wpływa na znaczne polepszenie plonu, wprowadzamy również nowe odmiany do uprawy pod osłonami, a także polowej. Przy takim postępie nieunikniona jest introdukcja oraz rozwój nowych patogenów, które dotychczas nie były identyfikowane na plantacjach tego gatunku.

Współpraca, która trwa 

O wspólnym projekcie Macieja Solisa, Pawła Raka i Jakuba Rychtera, prowadzonym w miejscowości Moniaki Kolonia na Lubelszczyźnie, pisaliśmy już wcześniej („Jagodnik” 6/2021). Przykłady udanej współpracy plantatorów jagodowych są jednak w naszym kraju rzadkie, dlatego postanowiłem zapytać, czy produkcja malin na tych plantacjach nadal odbywa się zgodnie i spełnia oczekiwania wspólników.

‘Kwanza’ – optymalna liczba pędów w uprawie na trzy zbiory

Typowa liczba sadzonek typu plug plants w przypadku malin owocujących na tegorocznych pędach lub tych uprawianych na podwójny zbiór wynosi 9 sztuk – po 3 pędy sadzone do trzech doniczek – na 1 mb rzędu. Koszt takich sadzonek doniczkowanych jest różny i wynosi 0,50-1,20 €/szt., a nawet więcej. Niektóre odmiany – uważane za trudne do rozmnażania, np. ‘Kwanza’ – sprawiają, że rozpoczęcie takiej uprawy staje się kosztowne. W związku z tym, założyliśmy doświadczenia, aby sprawdzić, jaka liczba roślin sadzonych na metrze bieżącym będzie optymalna, przy uwzględnieniu kosztów założenia uprawy oraz możliwego do uzyskania plonu.

Złota malina – niedoceniana „siostra” czerwonej. Sposób na promocję

W obliczu zapowiadanej malinowej bessy warto poszerzyć asortyment swojego gospodarstwa o rośliny niszowe. Należy do nich niewątpliwie malina żółta, promowana obecnie na polskim rynku jako malina złota. Termin „malina złota” znany jest dzięki amerykańskiej firmie Driscoll’s, która jako pierwsza na świecie wprowadziła do obrotu handlowego maliny żółte pod nazwą „golden raspberries”.

Jeżyna

Handel jeżyną

Badania rynkowe (dane agencji Kantar) pokazują, że coraz więcej konsumentów w Polsce sięga po owoce jeżyny. O właściwościach tych owoców można by mówić wiele, wystarczy więc napisać tylko, że mają silne właściwości antynowotworowe, regulują poziom cukru we krwi oraz są naturalnym lekarstwem przy przeziębieniach.

Borówka wysoka

Pierwsza ocena odmian borówki w projekcie Borówkowe Factory

Projekt Borówkowe Factory w Karczmiskach w województwie lubelskim rozpoczął się w 2020 r. Jego celem jest ocena kilkunastu odmian borówki w zróżnicowanych warunkach agrotechnicznych. W 2022 r. rośliny weszły w owocowanie, mogliśmy zatem zebrać i ocenić pierwsze owoce z krzewów.

Czas na polskie odmiany 

Po długich latach oczekiwania wygląda na to, że pojawia się realna szansa na polskie odmiany borówki wysokiej i haskapu japońskiego. Hodowlą i selekcją m.in. tych gatunków od wielu lat zajmują się Beata Hussak, Paweł Korfanty, Franciszek Korfanty i Adam Czech, którzy prowadzą Gospodarstwo Szkółkarskie w miejscowości Załuż koło Leska (u podnóża Bieszczad). Efekty ich pracy zapowiadają się obiecująco.

Sposób na życie 

Dla wielu osób, które związały swoje życie z uprawą borówki, jest to nie tylko sposób zarabiania pieniędzy, ale zarazem pasja. Poświęcają cały swój czas na prowadzenie plantacji, doskonalenie procesów uprawowych i wdrażanie nowych rozwiązań. Tak jest w przypadku Marka Puszkarskiego, który swoją borówkową przygodę rozpoczął w 2006 roku, rezygnując z posady nauczyciela.

Gotowi na rewolucję! (cz. 2) 

Podczas XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej poruszane było wiele tematów związanych nie tylko z produkcją oraz kosztami prowadzenia plantacji, ale też z kwestiami rynkowymi. Problemów dotyczących producentów niebieskich jagód jest sporo, a należą do nich np. stale rosnące koszty produkcji oraz coraz bardziej widoczny niedostatek rąk do pracy, głównie przy zbiorach owoców na plantacjach.

Uwaga na miseczniki

Jest już ciepło i na krzewach borówek powoli zaczynają formować się owoce, czas zatem pomyśleć, jak będą one wyglądały podczas zbiorów, co tak naprawdę nastąpi już niebawem. Większość plantatorów myśli teraz o odpowiednim, zbilansowanym nawożeniu, biostymulacji czy o ochronie fungicydowej. Nie można jednak zapominać o tym, że plantacje są pełne życia, a wśród krzewów kryje się mnogość różnego rodzaju drobnych organizmów. Wśród nich, między innymi, można znaleźć mocno przytwierdzonego do pędów misecznika. Skąd się tam wziął, czy stanowi problem i co z nim teraz zrobić?

Owoce premium we właściwym terminie 

Gospodarstwo „Plantacja nad Wartą M. A. Tazbir. – Borówka Amerykańska”, położone w Strobinie w województwie łódzkim, dostarcza na rynek wysokiej jakości owoce borówek. Ważnym kryterium produkcyjnym jest w nim zachowanie wąskiego „okna” zbiorów – borówki mają znaleźć odbiorców wcześnie, gdy ceny są wysokie, a krajowa konkurencja jeszcze niewielka.

Produkcja borówki wysokiej w Australii i Nowej Zelandii

W kolejnym materiale z serii przedstawiam bieżącą sytuację oraz perspektywy produkcji i eksportu owoców borówki wysokiej w krajach Pacyfiku, głównie w Australii i Nowej Zelandii, korzystając z danych pochodzących z oficjalnego raportu Międzynarodowej Organizacji Borówkowej (IBO*) pt. „Global State of the Blueberry Industry Report 2022”.

Targi / konferencje

Przygotowanie owoców do sprzedaży

W trakcie targów Fruit Logistica, które w dniach 9-10 lutego odbywały się w Berlinie, zaprezentowane zostały rozmaite rozwiązania przeznaczone dla uczestników rynku świeżych owoców miękkich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kilka wybranych modeli urządzeń przydatnych do konfekcjonowania głównie borówek, ale też i innych owoców.

Ochrona

Skuteczna ochrona biologiczna – jakich błędów unikać 

Coraz więcej osób z coraz lepszymi efektami wdrożyło w swoich gospodarstwach biologiczną ochronę upraw przed szkodnikami. Z każdym nowym sezonem wegetacyjnym zagadnienie to dotyczyć będzie coraz większej grupy producentów nie tylko roślin jagodowych, ale również warzywnych czy ozdobnych. Jak zatem sprawić, aby taka ochrona była skuteczna.

Przygotować się do skutecznej walki 

W miejscowości Wola Chojnata 10 marca odbyła się X Bialska Konferencja Sadownicza. Ważną częścią tego wydarzenia był blok tematów dotyczących produkcji roślin jagodowych, w którym przedstawiono informacje dotyczące prawidłowego diagnozowania patogenów występujących w tych uprawach oraz możliwości ich zwalczania, często w kontekście wycofywania z użycia tradycyjnych środków chemicznych.

Technika

Kombajny do zbioru

Coraz więcej plantatorów borówek rozważa zakup kombajnu do zbioru owoców. Rosnące zarówno kłopoty z dostępem do pracowników sezonowych, jak i stawki godzinowe, w warunkach wysokiej podaży owoców, a więc i stosunkowo niskich cen w niektórych tygodniach powodują, że staje się to uzasadnione ekonomicznie.

Opryskiwacze na plantacje jagodowe (cz. 2) 

Zaprezentowane w poprzednim numerze czasopisma („Jagodnik” 4/2023) modele opryskiwaczy to nie jedyne maszyny przydatne do prac na plantacjach jagodowych. Firmy uczestniczące w TSW 2023 pokazały kilka innych jeszcze opryskiwaczy, które mogą być interesujące z uwagi na zastosowane w nich rozwiązania czy możliwe spektrum zastosowań.

Wolna strefa

Jagodowy as w rękawie

News miesiąca! Tak brzmiał tytuł widomości, którą w kwietniu otrzymali producenci jagody kamczackiej. Były to nieoficjalne wyniki sondażu przeprowadzonego przez agencję Kantar, w którym pytano o ocenę nowych owoców i warzyw produkowanych w Polsce. Odpowiedzi na zadane w kwietniu pytanie, którego owocu najbardziej chciałbyś spróbować w tym roku, pokazały, że to właśnie jagoda kamczacka znajduje się wśród najbardziej oczekiwanych gatunków sezonu 2023. W tym roku chce jej spróbować co piąty Polak – to 20% populacji, jakieś 6 461 293 osób! Co zatem zrobić aby dobrze lub lepiej sprzedawać w nadchodzącym sezonie owoce jagody kamczackiej?







Poprzedni artykułSytuacja na plantacjach borówki 2023. Wiosna nie sprzyja
Następny artykułSPOSÓB NA SUKCES W UPRAWIE TRUSKAWEK POD OSŁONAMI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj