System zarządzania warunkami uprawy borówek i nie tylko

W połowie czerwca w gospodarstwie dr Pawła Krawca z Horti Team doszło do kolejnej ciekawej rozmowy. Jej tematem był system zarządzania warunkami uprawy borówek. Rozwiązanie takie oferuje firma SmartGrow. Będzie ono testowo wdrażane na plantacjach, gdzie realizowane są projekty Borówkowe Factory i Malinowe Factory.

Garść informacji o systemie

W tym roku chcemy zapoczątkować bardzo interesujący temat. Zapewni on producentom żywności wiele możliwości optymalizacji procesu powstawania plonu. Analizie poddawane będą m.in. odczyty temperatury i wilgotności, a także te płynące z systemu korzeniowego borówek. Zręb systemu już istnieje, a naszym celem będzie dostosowanie go do potrzeb producentów borówek i malin – mówił we wstępie gospodarz.

Jak następnie przekazał Grzegorz Piech ze SmartGrow, system składa się z platformy obliczeniowej ze specjalistycznym algorytmem oceny i predykcji danych, czujników zbierających dane określające parametry środowiskowe wokół rośliny oraz z cyfrowej, feromonowej pułapki. Pozyskane informacje przesyłane są do stacji bazowej zlokalizowanej na terenie plantacji. Pełni ona funkcje koncentratora danych. Następnie raz jeszcze są one transferowane, tym razem do platformy obliczeniowej. Na niej plantator ma konto i może odczytywać dane ,a na ich podstawie podejmować dynamicznie i racjonalnie decyzje związane z uprawą borówki czy malin – wyjaśniał G. Piech.

Zakres pomiarów jest bardzo szeroki. Dzięki nim możliwe jest np. zoptymalizowanie składu i ilości podawanej pożywki przy każdym cyklu fertygacyjnym. To istotne w kontekście wygospodarowania oszczędności płynących z redukcji zużycia nawozów, ale także ważne dla optymalnego odżywienia roślin i zapewnienia im możliwie najlepszych warunków do wydania owoców.

Więcej na filmie

System zarządzania warunkami uprawy borówek zapowiada się na przydatne rozwiązanie w racjonalnie prowadzonych gospodarstwach. W tym należącym do dr P. Krawca ma on zostać poddany pracom testowo-wdrożeniowym. O ich wyniku będziemy z pewnością informowali na łamach czasopisma „Jagodnik” jak i na portalu internetowym jagodnik.pl. Póki co, już teraz można dowiedzieć się więcej o tym nowoczesnym i innowacyjnym produkcie oglądając materiał filmowy:


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here