Stowarzyszenie Truskawkowe zdobywa wiedzę, cz. II Dezynfekcja i nawożenie





Na spotkaniu poświęconym technologii uprawy truskawek zorganizowanym 13 kwietnia w Jasieńcu, przez Stowarzyszenie Plantatorów Truskawek (czytaj również) przedstawione były m.in. coraz powszechniejszej metody dezynfekcji chemicznej gleby. Z kolei przedstawiciele firm nawozowych wskazywali jak można wzmocnić rośliny po długiej zimie.

Z informacji przedstawionych przez dr hab. Czesława Ślusarskiego prof. IO w Skierniewicach, wynika

alt
dr Czesław Ślusarki mówił o korzyściach wynikających z odkażania chemicznego gleby

, że odkażanie chemiczne gleby, staje się podstawowym zabiegiem w szkółkach produkujących sadzonki truskawek. Doświadczenia prowadzone w dwóch ostatnich latach w Polsce potwierdziły nie tylko lepsza zdrowotność sadzonek, ale również większa wydajność matecznika – dzięki odkażaniu chemicznemu uzyskiwano o około 400-500 tys., sadzonek z 1 ha więcej (czyli do 1 mln sadzonek z 1 ha). W Polsce do odkażania chemicznego gleby dostępne są dwa środki. Nemasol 510 SL (metam sodowy), który może być stosowany tylko przez wyspecjalizowane firmy (w Polsce – Solfum). Z danych dr. Cz. Ślusarskiego wynika, że preparatem w roku 2012 odkażano już około 330 ha. Basamid 97 GR (dazomet) jest z kolei preparatem granulowany, zwykle używanym do odkażania gleb i podłoży w uprawach pod osłonami, choć może być też stosowany w uprawie polowej. Szacuje się że odkaża się nim około 60-70 ha rocznie. Substancje czynne obu tych preparatów po wprowadzeniu do gleby mają działanie gazowe, dlatego na skuteczność ich stosowania w dużym stopniu wpływają warunki w jakich jest przeprowadzany zabieg. Ważne jest by gleba była uwilgotniona i miała odpowiednią temperaturę. By wzmocnić efekt działania preparatów wprowadzanych do gleby, często w uprawach pod osłonami, powierzchnię odkażanej gleby przykrywa się folią. Dzięki fumigacji gleby można zniszczyć bytujące w glebie grzyby, owady, nasiona i nicienie. Dawka poszczególnych preparatów powinna być uzależniona od rodzaju gleby i spektrum zwalczanych organizmów. Na glebach ciężkich dawki fumigantów powinny być wyższe. W przypadku stosowania dazometu, ważne jest też dokładne wymieszanie granul z glebą (np. glebogryzarką). W Polsce dobrym terminem do wykonywania chemicznego odkażania pól jest jesień (wrzesień, początek października), można też zabieg ten wykonywać wiosną pamiętając o konieczności odczekania minimum 4-5 tygodni po fumigacji, ze względu na ryzyko uszkodzenia młodych roślin. Po odkażaniu chemicznym korzystne jest też wprowadzanie do wyjałowionej gleby pożytecznych mikroorganizmów, szybko zasiedlają środowisko glebowe i chroniące korzenie roślin przed organizmami patogenicznymi. Taką grupą organizmów są np. grzyby z rodzaju Trichoderma.

Dariusz zmysłowski przedstawił ofertę firmy Tradecorp

Dariusz Zmysłowski z firmy Tradecorp zachęcał producentów truskawek do stosowania Humistaru, będącego mieszaniną kwasów humusowych i fulwowych. Można go stosować doglebowo przed założeniem plantacji (40 l/ha), lub w trakcie sadzenia mocząc w roztworze Humistaru korzenie roślin. Nową propozycja firmy jest Tripod 2, czyli połączenie nawozu wapniowo-magnezowo-węglanowego z Humifirstem WG (koncentrat kwasów huminowych i fulwowych). Stosując ten nawóz można dostarczyć potrzebny roślinom wapń i magnez, a jednocześnie poprawić strukturę gleby. Nawóz poleca się stosować w dawce 250-300 kg/ha. Dariusz Zmysłowski przypomniał też o produktach aminokwasowych będących w ofercie Tradecorp (Delfan Plus, Boramin Ca i Intake), polecanych do nawożenia dolistnego roślin.

Mirosław Błasiak z firmy Compo Polska przypomniał o produktach nawozowych tej firmy

Mirosław Błasiak z firmy Compo Polska

, w tym doglebowych bezchlorkowych nawozach wieloskładnikowych z grupy NovaTec i Blaukorn. Pierwsza grupa oprócz pełnego zestawu NPK zawiera inhibitor nitryfikacji DMPP, który spowolnia przemiany azotu w glebie i sprawia że składnik ten jest dłużej dostępny dla roślin. Stosując te nawozy na początku wegetacji (200-300 kg/ha) można wiec zapewnić optymalne zaopatrzenie roślin w azot i pozostałe składniki aż do zbiorów. Z grupy tej dostępne są na polskim rynku NovaTec Classic (12-8-16 +3 Mg) i NovaTec N-Max (24-5-5 2 Mg). Blaukorn to już z kolei typowy nawóz wieloskładnikowy polecany do stosowania w uprawie truskawek w dawce 250-350 kg/ha. M. Błasiak zwracał też uwagę na nowy produkt firmy. Comp Frost Protect to nawóz, który pozwala chronić rośliny przed skutkami przymrozków wiosennych. W tym celu powinno się nim opryskać plantację na 24-48 godzin przed spodziewanym przymrozkiem, roztworem o stężeniu 0,25-0,5%, stosując 1-1,2 l nawozu/ha. Zabieg taki wykazuje działanie przez około tydzień, a poprawnie wykonany pozwala zabezpieczyć rośliny przed przymrozkiem do -5°C. Z grupy nawozów dolistnych ciekawym produktem dla producentów truskawek jest Basfoliar Aktiv, produkowany na bazie ekstraktu z alg morskich. Oprócz składników pokarmowych (N, P, K i mikroelementy) zawiera szereg aminokwasów, fitohormonów i witamin. W tym sezonie warto go będzie zastosować zaraz po ruszeniu wegetacji, by wspomóc regenerację roślin i szybki ich start po długiej zimie, zwłaszcza, że zawiera fosfor w postaci fosforynu potasu, potrzebny roślinom do odbudowy systemu korzeniowego.







Poprzedni artykułNowości techniczne na Fruit Logistyca
Następny artykułTureckie truskawki zatrzymane na rosyjskiej granicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj