23 lutego w Belgradzie odbyła się pierwsza konferencja borówkowa South-East Europe Berry Conference, zorganizowana przez działającą w tym kraju organizację Borovnica Club Serbija. W spotkaniu, które odbywało się w belgradzkiej operze udział wzięło przeszło 350 osób, już uprawiających borówkę lub zainteresowanych taką działalnością. Z tego też względu w tematach konferencji dominowały te związane z zakładaniem plantacji i wymaganiami roślin borówki.

Serbskiej Konferencji przewodniczył Veselin Djordjevic prezes Borovnica Club Serbija. Jak podkreślał takie spotkania odbywają się po to by przekazywać wiedzę niezbędną przy uprawie nowego w warunkach Serbii gatunku jakim jest borówka. Jej uprawie sprzyja zarówno klimat w Serbii oraz spore możliwości sprzedaży borówek z kraju, który nie należy jeszcze do UE, a więc nie jest obciążony embargiem na sprzedaż owoców do Rosji. To właśnie ten kraj okazuje się być obecnie główny odbiorcą borówek z Serbii, a to sprawia, że tamtejsi producenci uzyskują atrakcyjne ceny za owoce. Interesujący jest również fakt, że około 90% nasadzeń borówek w Serbii stanowi odmiana ‘Duke’. Jej zbiory w tamtejszych warunkach klimatycznych zaczynają się między 5 a 15 czerwca (w zależności od lokalizacji plantacji). W tym okresie borówki poszukiwane są w Europie, ceny są atrakcyjne, a ze sprzedażą nie ma zazwyczaj problemów.

Serbska Konferencja Borówkowa odbywała się w kooperacji z kilkoma partnerami. Wśród nich były również firmy z Polski jak Polska Borówka, Gospodarstwo Szkółkarskie Korfanty oraz Martex – producent elastycznych pojemników Arbo. Polskich akcentów nie zabrakło wśród wykładowców, gdzie o działaniach polskich i międzynarodowych producentów borówki opowiadała Dominika Kozarzewska, reprezentująca Europien Blueberry Growers, oraz Paweł Wawryszczuk z firmy Polska Borówka, który przedstawił aspekty związane z uprawą borówki w tunelach. Oprócz części stricte konferencyjnej odbyło się również praktyczne szkolenie z pokazem cięcia krzewów borówki. Poprowadzili je Zvezdan Dalovic i Paweł Korfanty.

Szczegółowa relacja z tego wydarzenia już niebawem w czasopiśmie „Jagodnik”. Wszystkich zainteresowanych uprawą borówki zapraszamy na VII Międzynarodową Konferencję Borówkową, 7-8 marca w Jachrance.Poprzedni artykułKUPS o podwyżce VAT na soki
Następny artykułPodwójne uderzenie w przędziorki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj