Stan plantacji borówki po zimie – zalecenia TAP





Chociaż wegetacja ruszyła z opóźnieniem, ostatnie tygodnie pokazują, że nadrabia ze zdwojoną siłą. Wczesne odmiany zaczynają już kwitnąć, a pozostałe zaraz wkroczą w fazę kwitnienia.

Jako Doradca Techniczno-Handlowcy Timac Agro dokonując u swoich klientów serwisu pozimowego krzewów borówki wysokiej mogę ocenić ich przezimowanie jako dobre. Szczególnie w centralnej Polsce pąki są w dobrej kondycji. Jednakże wymieniając doświadczenia z doradcami TAP z innych regionów wiem, że we wschodniej Polsce uszkodzenia pąków kwiatowych spowodowanie przemrożeniami dochodzą nawet do 30–40% (fot. 1).

Przykład przemarzniętego pąku borówki

Największe uszkodzenia zauważalne są u plantatorów, którzy zbyt późno “wyciszali” plantacje, podając jeszcze w sierpniu nawozy azotowe, co wydłużyło wegetację. W związku z czym rośliny nie były odpowiednio zahartowane przed nadejściem mrozów.

Również deszczowa jesień 2017 r. mogła przyczynić się do wydłużenia okresu wegetacji. Dlatego w celu poprawy zimowania warto od sierpnia zmodyfikować program nawożenia. W tym celu doradcy z firmy Timac Agro Polska zalecają swoim klientom redukcję nawożenia azotem, a zwiększenie nawożenia potasem oraz fosforem, głównie poprzez podawanie tych składników przez fertygację. Ważne jest również właściwe przygotowanie roślin na okres zimy, wykonując zabieg wzmacniający pąki preparatem borowo-cynkowym. Polecamy w tym celu zastosować Fertileader Leos w dawce 4 l/ha, który w swoim składzie oprócz tych ważnych w tym czasie pierwiastków zawiera substancje biostymulujące.

W tym sezonie istotnym elementem nawożenia na plantacjach borówkowych jest odpowiednie „wystartowanie” roślin po przedłużającym się przedwiośniu. Timac Agro Polska proponuje swoim klientom gotowe rozwiązanie na regenerację uszkodzeń po zimie oraz dokarmianie startowe – Fertiactyl Starter podawany w dawce 5 l/ha w 500 l wody. Produkt ten poprzez zawarte w nim substancje biostymulujące regeneruje zarówno system korzeniowy jak i ułatwia roślinie pobranie składników pokarmowych z podłoża. Dostarcza jednocześnie ważnego na tym etapie azotu, fosforu i potasu.

W okresie wiosennym mamy do czynienia z czynnikami stresogennymi jakim są np. duże wahania temperatur pomiędzy dniem a nocą, co wpływa na większe wydatkowanie energii przez rośliny. Jest to również okres kwitnienia. W tym czasie powinniśmy dodatkowo wspierać rośliny nawozami zwierającymi mikroskładniki takie jak bor i molibden, które podnoszą efektywność zapylenia. Dlatego polecamy w tym czasie podanie również m.in. nawozu Fertileader Gold BMo w dawce 5 l/ha w 500 l wody, który poprzez zawarte w nim bor i molibden jak i substancje antystresowe znacznie poprawia zapylanie, a przez to ilość zerwanych owoców.

Ostatnie lata z występującymi anomaliami pogodowymi oraz coraz większe wymagania rynku jeśli chodzi o jakości owoców pokazują, że warto wspierać podawanie składników pokarmowych sprawdzonymi i skutecznymi substancjami biostymulującymi, które zawarte są w nawozach oferowanych przez firmę Timac Agro Polska.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o produktach i technologii odżywiania malin oraz umówienia wizyty doradcy techniczno-handlowego Timac Agro Polska w gospodarstwie, prosimy o kontakt przez stronę internetową www.timacagro.pl lub zapoznać się z mapa Polski podzieloną na przedstawicieli firmy – kliknij i znajdź swojego doradcę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy!

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułNawożenie truskawek kompleksowo
Następny artykułLiczniki Dnia Polskiej Borówki 2018 do pobrania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj