Plantacje truskawek w Hornigach gdzie trwa projekt Truskawkowe Inspiracje w większości przetrwały majowe przymrozki. Pod osłoną z agrowłókniny udało się zabezpieczyć większość kwiatów. Teraz gdy trwa zdejmowanie agrowłóknin, widać pewne uszkodzenia liści i pojedynczych kwiatów. Ponieważ zaczęło się kwitnienie trzeba zadbać o dobre odżywienie roślin.

Uprawiając truskawki na podwyższonych zagonach wyściółkowanych folią (z Geo Polska) lub agrowłókniną (od Agrimpex) nawożenie realizowane poprzez fertygację oraz dolistnie. Jesteśmy po okresie chłodów i przymrozków. Wiele plantacji w dalszym ciągu jest okryte agrowłóknina, lub jak tutaj u Magdy i Matusza włóknina jest zdejmowana na dzień. Ma to ułatwić dostęp owadom zapylającym do pojawiających się kolejnych kwiatów ale dać możliwość wykonania zabiegów ochrony czy nawożenia dolistnego.  Na ten okres gdy jeszcze zagrożeniem są przymrozki a już rozpoczyna się kwitnienie, proponujemy użycie nawozu dolistnego YaraVita Frutrel. Zawiera on cynk, który wzmacnia wytrzymałość roślin na niskie temperatury. Dodatkowo bor, fosfor i wapń oraz dodatek z alg. Faza początkowego kwitnienia jest zatem optymalna na wykonanie zabiegu tym nawozem – zaleca Wojciech Wojcieszek z firmy Yara. Zaletą YaraVita Frutrel jest jego długotrwałe działanie, utrzymując się nawet przez okres 3 tygodni od zbiegu. . By z kolei zapewnić optymalne zaopatrzenie roślin w mikroelementy warto użyć YaraTera Mikromix – nawozu dolistnego, który można łączyć z niektórymi innymi nawozami.  

Jeśli chodzi o nawożenie truskawek w czasie kwitnienia poprzez fertygację, ekspert z firmy Yara zaleca użycie nawozu wieloskładnikowego YaraTera Kristalon czerwony 12-12-36. To jest nawóz, zalecamy w warunkach standardowych, czyli wtedy gdy mamy wodę o optymalnym pH lub możliwość jej zakwaszania. W tym gospodarstwie gdzie woda ma odczyn powyżej 7 i nie mamy możliwości podawania kwasu azotowego, lepszym rozwiązaniem jest użycie YaraTera Kristalon Super 12-12-36. W tym nawozie część fosforu w formie polifosforanowej. Wtedy jest on lepiej dostępny dla roślin w warunkach podwyższonego pH – wyjaśnia Wojciech Wojcieszek. W fazie kwitnienia roślin istotne jest zwiększenie nawożenia potasowego, ale również dobre zaopatrzenie roślin w magnez. Dlatego w tym okresie zamiast saletry wapniowej Calcinit lepiej jest zastosować saletrę magnezową Krista Mag.

Magdalena Cieślak Włodarczyk i Wojciech Wojcieszek podczas lustracji plantacji truskawek po zdjęciu agrowłókniny

Więcej informacji o produkcie FRUTREL: 

https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/wydarzenia-i-aktualnosci/aktualnosci/frutrel-w-truskawce/

Link do zaleceń nawożeniowych firmy Yara Poland:

https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/rosliny-jagodowe/

Nawożenie truskawek w czasie kwitnienia









Poprzedni artykułWielka Majówka z Timac Agro Polska
Następny artykułMaliny 2023. Nawozy na dobry start

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj