W najbliższy poniedziałek, tj. 06.06., wirtualne studio Jagodnika odwiedzi Małgorzata Długosz, dyrektor handlowy Real S.A. Zakład ten już skupuje truskawki na różne przeznaczenie. W trakcie rozmowy, która będzie transmitowana na żywo, poruszę ważne dla plantatorów kwestie. Zapytam także o kondycję branży przetwórczej. Także widzowie będą mieli możliwość zadawania pytań na które odpowie przedstawiciel zakładu.

Skupy ruszyły, jakie ceny i podaż?

Do tej pory na rynek napływały główne owoce z przyspieszonych upraw. Te były różnej jakości, więc i ceny nie zawsze spełniały oczekiwania plantatorów. Pod koniec maja uruchomiono skupy. Obecnie za truskawki z szypułką uzyskać można kwotę w przedziału 3,00-3,30 zł/kg. Za owoce odszypułkowane stawki są średnio o ok. 1,00-1,50 zł/kg wyższe. Uwidacznia się pewien wzrost stawek w porównaniu do ostatnich dni maja, co także dotyczy truskawek deserowych. Ilości trafiające do odbiorców przemysłowych w ostatnich dniach silnie determinuje pogoda. W wielu regionach Polski przechodzą deszcze, które dość skuteczne uniemożliwiają zbiory. Jeżeli warunki do prac szybko nie ustabilizują się, to może okazać się, że część plonu zostanie na polu. Już teraz napływają informacje o tym, że jakość truskawek przemysłowych nie jest najlepsza.

Małgorzata Długosz i Andrzej Gajowniczek, Real SA

O czym będzie mowa podczas spotkania z M. Długosz?

Choć kampania skupu truskawki na cele przemysłowe już trwa, to wciąż jeszcze jest w początkowej fazie. To idealny moment na pierwsze podsumowania tego, co już wiadomo, a także zastanowienia się nad tym, co przynieść mogą kolejne tygodnie. Na katalog kwestii do omówienia składają się m.in. takie zagadnienia jak:

– przebieg dotychczasowej kampanii skupu i oczekiwania na kolejne dni i tygodnie

– znaczenie truskawki na tle innych owoców przemysłowych

– perspektywy takiej produkcji w Polsce

– import truskawek na cele przemysłowe z Ukrainy i Egiptu i jego wpływ na branżę

– możliwości regulacji krajowego rynku truskawki przemysłowej

– funkcjonowanie zakładów w warunkach rosnącej inflacji, kosztów energii i ograniczeń w dostępie do pracowników

Kiedy i gdzie oglądać?

Rozmowa odbędzie się zdalnie. Będzie transmitowana na kanale YouTube oraz na profilu Facebook portalu jagodnik.pl. Tam też przez cały jej czas będzie dostępny chat i widzowie będą mieli okazję do zadawania pytań M. Długosz.

Początek wydarzenia w najbliższy poniedziałek, o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy.Poprzedni artykułMaliny letnie w okresie kwitnienia, a jesienne jeszcze rosną
Następny artykułWażne zabiegi na plantacjach borówki pod koniec kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj